Комисията на Европейския парламент по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) подкрепи новите цели на Европейския съюз за възобновяема енергия, но и разкритикува промените в законодателството, които биха осигурили на Франция и други страни членки евентуални изключения, свързани с производството на амоняк и припознаване на ядрената енергия като "зелена", предаде Ройтерс.

Законът значително повишава целите на ЕС за възобновяема енергия, като изисква 42,5 на сто от произведената енергията да бъде възобновяема до 2030 г., заменяйки настоящата цел, предвиждаща този дял да достигне до 32 на сто.

Страните от ЕС и Европейският съюз постигнаха споразумение за законодателство за възобновяемата енергия през март, но процесът бе спрян от Франция и някои други членки, които настояват за по-широко признаване на ядрената енергия, която е нисковъглеродна, но не е възобновяема.

Този месец патовата ситуация стигна до развръзка, след като Европейската комисия предложи на Франция писмени гаранции, че ще обмисли освобождаването на определени заводи за амоняк от целите за възобновяеми горива, като им позволи да си набавят нужната енергия от ядрени мощности.

Съобразявайки се с френските искания, към законопроекта бе прибавен и кратък преамбюл, който признава потенциалните предизвикателства при преоборудването на инсталациите за амоняк, за да работят с възобновяема енергия.

Комисията на ЕС подкрепи претърпелия корекции законопроект с голямо мнозинство, но разкритикува последните промени в него, предаде БТА.

"Не трябва да се създава прецедент". В противен случай целият обикновен законодателен процес и тристранните срещи по законодателните предложения ще загубят смисъла си, каза председателят на комисията Кристиан Силвиу-Бушой, визирайки процедурите на ЕС за приемане на нови закони.

Законопроектът все още се нуждае от официално одобрение от пълния състав на Европейския парламент и страните от ЕС, преди да влезе в сила.