Ще платим тази година компенсации за пропадналите площи, но започваме анализ за 5 години назад и ако местата се повтарят, заедно със Селскостопанска академия ще направим препоръка на земеделските производители с какви култури да заменят настоящите. Това каза министър Кирил Вътев по време на днешното заседание на комисията по земеделието, храните и горите.

На въпрос от Мария Белова (ГЕРБ-СДС) във връзка с изслушването в комисия миналата седмица на браншова камара "Плодове и зеленчуц" кога и как ще започне обезщетението за пропадналите площи, Вътев отговори, че събират заявления, след като ги обработят, тогава ще бъдат изплатени. Относно бюджетът министърът припомни, че той се дели на броя заявили, а за момента не се знае колко ще бъдат те.

Що се отнася до пострадалите от наводненията и градушките земеделски производители, за които се поинтересува Свилен Трифонов (Продължаваме промяната-Демократична България), аграрният министър отбеляза, че нямат нито един постъпил сигнал или заявление, съобщи БТА.

Даниел Петров ("Възраждане") поиска информация за събирателните центрове за плодове и зеленчуци, които беше планувано да се направят. Зам.-министър Александър Йоцев сподели, че поради спецификата на тези центрове и българските продукти не можем да копираме модел, а трябва да създадем собствен. Той допълни, че 15 млн. лева, които са предвидени, не са достатъчни за създаването дори на един такъв център, а тази сума може да послужи по-скоро за мотивиране за тяхното създаване.

"В момента работим върху обосновка и концепция за тяхното изграждане. До 20 дни ще имаме визията какво трябва да бъде направено и тя ще бъде споделена. Освен това 6 центъра са малко за нашия пазар, трябва да са повече, като акцентът не е сградният фонд, а машините и съоръженията", каза Йоцев.

По темата за кампанията за директните плащания 2023, чийто срок за кандидатстване изтича след 7 работни дни, министър Вътев посочи, че всички директори на областни дирекции са били на среща при тях днес. "Това не е национален феномен – в много страни от ЕС заради завишените мерки за екология, проблемите са същите. Работи се изключително интензивно. От петък сутрин всички ще могат да си затварят заявленията. Областните дирекции са убедени, че ще могат да се справят в срок", обясни аграрният министър.

Фатме Рамадан (ДПС) повдигна въпроса за картофопроизводителите, които в България са 2500, и към момента не могат да се възползват от обвързано подпомагане, защото ЕС изключи картофите от обвързаната подкрепа освен тези за нишесте. Но производителите трябва да имат договор с компания за преработка на нишесте, а в България няма такива. Вътев заяви, че търсят отговор и решение. "За тази година са поставени пред свършен факт, но със сигурност ще променим Стратегическия план", коментира той.

Аграрният министър сподели още, че има много работа да се свърши по Плана за възстановяване и устойчивост. "Работим, но не можем да посочим дата, нека напреднем преди да даваме срок", каза Вътев.

Той посочи, че са си поставили за задача също да активизират максимално Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ), за да подкрепя безвъзмездно всички земеделски производители.

Друга идея е понятието "млад фермер" да се замени с "нов фермер", за да не ограничава възрастово желаещите да се захванат с земеделие.