САЩ и Китай са се договорили да създадат специална платформа за обмен на информация за контрола на износа, както и нова съвместна работна група по търговските проблеми, съобщи американското министерство на търговията, цитирано от Ройтерс. Това би дало на Пекин потенциален форум за изразяване на опасения и оплаквания, посочва агенцията.
След днешната среща между министрите на търговията на двете страни Джина Раймондо и Ван Вънтао, американският представител заяви, че "платформата ще намали неразбирателствата относно политиката на САЩ в сферата на националната сигурност". "Ние не правим компромиси и не преговаряме по теми, засягащи националната си сигурност. Точка", заяви Раймондо.
Първата среща в рамките на тази инициатива ще се състои още утре на ниво помощник министри в министерството на търговията в Пекин, каза още Раймондо. "САЩ искат да действат прозрачно по отношение на стратегията си за контрол на износа. И за да покажем колко истинско е това, първата среща в рамките на новата платформа ще се състои още утре. Ние не си губим времето", посочи тя.
Китай критикуват усилията на САЩ да блокират достъпа му до модерни полупроводници, но според Раймондо тази тема не подлежи на дискусия. Белият дом започна от този месец да забранява американските инвестиции в чувствителни технологии в Китай и планира скоро да приключи с оформянето на забраната за износ на модерни полупроводници, приета през октомври миналата година.
Раймондо отбеляза, че е включила 200 китайски компании в списъка за контрол на износа и изтъкна, че няма да се поколебае при нужда да употреби сила, предаде БТА.
По думите й новата работна група е консултативен механизъм, включващ американски и китайски представители, чиято цел е да "търси решения по търговски и инвестиционни проблеми и да прокарва американските търговски интереси в Китай".
Работната група ще заседава два пъти годишно на ниво заместник министри, като САЩ ще бъде домакин на първата й среща в началото на 2024 г.