Синдикати искат отлагане с месец и дебат, хората освиркаха в Раднево зам.-министър на енергетиката 

Стара Загора категорично не приема проекта на Териториалния план за справедлив преход за региона, който правителството трябва да разгледа на извънредно заседание в петък и да изпрати в Европейската комисия до края на септември. И местната власт, и синдикатите, както и хиляди работници от комплекса "Марица изток", които са пряко засегнати от него, са убедени, че този план е правен на тъмно, без тяхно участие и без сериозно обществено обсъждане. По думите им, той не гарантира бъдещето на региона, в който въглищната индустрия е гръбнакът на промишлеността, нито алтернативата за работните им места, ако тя бъде закрита. Така беше и през миналата година, когато за първи път се заговори за тези планове.

Недоволството ескалира за пореден път днес в Раднево, където в 10 часа трябваше да започне обсъждане на този план с участието на зам.-министъра на енергетиката Красимир Ненов и представители на МРРБ. То изобщо не започна, появата на зам.-министъра предизвика острото недоволство на стотици хора, които се бяха събрали пред културния дом в миньорския град. Те го посрещнаха с освиркания и викове "Оставка". Протестът бе организиран от синдикатите, е чрез социалните мрежи на него бяха поканени и гражданите на Раднево.

Обсъждането в миньорския град бе обявено, след като в сряда правителството оттегли точката за приемане на плановете за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил за петък, за да има разговори с местните хора след възникналото напрежение. Синдикалисти, миньори и енергетици от Раднево обаче отказаха да изслушат представителите на властта и заплашиха с нови протести и блокади по пътищата.

Ситуацията обобщи лидерът на КНСБ в държавната ТЕЦ "Марица изток 2" Деян Дяков, като преди това съобщи, че актуализираните териториални планове са получени от тях в сряда в 13.30 часа и нямало как да бъдат прочетени и обмислени за толкова кратък срок. По думите му, в новия вариант на документа било заложено до 2030 година въглищните мощности у нас да бъдат редуцирани до 1600 MW, до 2035-та да стигнат 1000 МW и не се очаквало въглищните мощности да имат роля в енергийния микс след 2035 година.

На свой ред и лидерът на КНСБ в мини "Марица изток" Наско Митев предупреди, че енергийната сигурност на страната е поставена на карта.

Миналия вторник, след срещата на премиера Николай Денков с представители на протестиращите миньори и енергетици, които бяха дошли в София, се говореше за нормална работа на централите до 2038 година. Още тогава от КТ "Подкрепа" се противопоставиха на обещаното голямо държавно предприятие за рекултивация на терените от мините, което да осигури работа на тези, които ще отидат на борсата след затварянето на тецове и рудници.

Днес Деян Дяков каза още: "Повече лъжи не ни се слушат, това е цирк, организиран от правителството. Цирк, за който нямаме билети, но ще присъстваме всеки път. Вчера беше скандален ден за България. Териториалните планове за справедлив преход на Стара Загора бяха качени в страницата на Министерството в последния момент и ако вчера не ги бяхме спрели медийно, щяха да минат за обсъждане в Министерския съвет, а днес вече щяха да са факт. Днес чакаме министъра за пореден път да ни излъже, да обясни как в комплекса "Марица изток" ще има нови работни места, ще има нови предприятия и инвестиции през фирми, видно свързани с правителството.
Това е скандално, не може Териториален план, който засяга 100 000 души, да се обсъжда в рамките на един ден. Утре в Министерски съвет ще влезе и ще го приемат.

Нашето предложение към правителството е този Териториален план да се обсъжда следващият един месец - на открити врати, с всички синдикати, работодатели и всички засегнати от региона. Не смятам, че днес има какво да обсъждаме. Ако днес позволим обсъждане, то ще бъде прието като обсъждане на Териториалния план, утре ще бъде приет и всичко ще приключи".

Предложението на синдикатите е Териториалният план за справедлив преход на Старозагорския регион да бъде внесен след един месец. Депутатът от "Продължаваме промяната" Радослав Рибарски обаче контрира, че ако държавата се забави с още един месец, няма да има никакво техническо време до края на годината да бъдат обсъдени предлаганите за реализация в региона проекти и област Стара Загора ще загуби 800 милиона евро от парите на Европа. Общата сума, предвидена за тази година в трите български региона, е 1,1 милиарда евро.

Пред журналисти днес в Раднево зам.-министър Ненов опроверга тиражираната информация за фирми, близки до "Продължаваме промяната", сочени за бенефициенти по териториалните планове. Той подчерта, че въпросните планове не предвиждат никакви ограничения за работата на въглищните топлоцентрали и мините, като напомни, че все още националният план за енергетиката и климата, "който да показва как в бъдеще ще се развиват мощностите и какъв ще бъде енергийният баланс" не е актуализиран. Зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов се опита да обясни ситуацията, но бе чут само от журналистите.
Снимка: Ваньо Стоилов

Зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов се опита да обясни ситуацията, но бе чут само от журналистите. Снимка: Ваньо Стоилов

На място в Раднево пристигна и кметът на община Стара Загора Живко Тодоров, който коментира, че тези Териториални планове не стават и няма да сработят. "Ние сме против тях. Дали сме нашите становища на Министерство на енергетиката и на всички засегнати страни. Те трябва да бъдат преработени", каза Тодоров.
Той се обърна към заместник-министъра и заяви, че обикновено тези Териториални планове не създават работни места, а хората имат нужда от това. "Повечето от хората имат кредити, не знаят какво ще правят през утрешния ден, а планът не дава отговор на всички това.

Тази сутрин съм чел до 5.00 часа, за да мога да се запозная с това, което предлагате последно. За съжаление, отново всичко става в последния момент, което въобще не е добра практика. Смятам, че хората реагират затова, защото смятаме, че нещата се опитват да ги пробутат в последния момент. Много въпроси имам и се надявам да бъде направено истинско обществено обсъждане", категоричен бе Тодоров.

В ранния след обяд днес кметове на общини в област Стара Загора и депутати от региона подготвиха открито писмо до Министерския съвет, чрез което да поискат в петък точката за териториалните планове за справедлин преход да не влиза в дневния ред на извънредното му заседание. "Дори и да рискуваме да загубим 800 милиона евро за област Стара Загора, ако не изпратим в Брюксел плана до края на септември, щетите от този план, ако влезе в сила, ще бъдат много по-големи за местните хора", коментира пред "24 часа" старозагорският депутат от "Възраждане" Искра Михайлова.