Страните членки на ЕС одобриха днес законодателство, което увеличава почти двойно дела на възобновяемите източници на електроенергия в енергийното потребление в ЕС до 2030 г., предаде Франс прес. За да бъде удовлетворена Франция бе въведено изключение за водорода, който се произвежда от ядрена енергия.

Законодателството бе прието от евродепутатите в средата на септември и зелената светлина на Съвета на ЕС проправя пътя за влизането й в сила. Това се случва две седмици преди очакваното обявяване на нов регулаторен пакет, предложен от Брюксел, за подкрепа на сектора на вятърната енергия.

Приетият текст, който е плод на сключено в края на март споразумение между Европейския парламент и страните членки, фиксира обвързващата цел за поне 42,5 на сто възобновяеми източници в европейското потребление до 2030 г. спрямо текущото ниво от около 22 на сто.

Текстът съдържа и "ориентировъчна" цел от 45 на сто, която 27-те страни членки ще се опитат да постигнат.

Новото законодателство ускорява значително процедурите за издаване на разрешителни, с установяването на "специални зони", в които местните власти ще трябва да одобрят в срок от максимум 12 месеца новите съоръжения за възобновяема енергия.

В транспортния сектор страните членки са задължени да намалят с 14,5 на сто интензитета на парниковите газове благодарение на възобновяемите източници на енергия, тоест делът на възобновяемите източници в крайното потребление на енергия от сектора да достигне 29 на сто. ЕС предвижда и приблизителен дял от 49 на сто от възобновяеми източници в енергийното потребление на сградите.

В крайна сметка през 2030 г. във всяка страна водородът, който се използва от промишлеността трябва да се произвежда поне на 42 на сто от възобновяеми източници.

Споразумението предвижда гъвкавост за страните, разполагащи с ядрен парк, който може да произвежда декарбонизиран водород, позволявайки им така да намалят наполовина целта за "зелен" водород при условие че делът на произвеждания от изкопаеми горива водород не надвишава 23 на сто от потреблението им.

Франция определи този праг като неприложим заради значителното производство на амоняк от водород, който се получава от преобразуването с пара на природния газ.

След тежки преговори със страните, които се противопоставят на ядрената енергия начело с Германия, Париж се договори засегнатите заводи за амоняк при определени условия да бъдат изключени от сметките, ако са инвестирали за намаляване на въглеродните емисии, предаде БТА.

Текстът укрепва и критериите за "устойчивост", които се изискват за биомаса , запазвайки статута и на "възобновяем източник" за голямо разочарование на екологичните неправителствени организации, които се отнасят враждебно.