С нея ще се удължи животът на новата клетка на регионалното депо в Братово

Първата в страната анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци ще бъде пусната в експлоатация до края на годината.

“До няколко седмици очакваме акт №15, след което започваме пробите за получаване на акт №16. Предвид мащаба на инсталацията може да отиде и месец. Така или иначе обаче ще се вместим в обявения срок за изпълнение на проекта до края на годината”, каза пред “24 часа” зам.-кметът Весна Балтина.

Засега всички дейности по завършване на съоръжението вървят по график

и само непредвидени обстоятелства можело да забавят пускането му. Последната дума, преди да заработи, ще има държавната приемателна комисия.
Изграждането на първата по рода си анаеробна инсталация започна през 2021 г. в партньорство между общините Бургас, Несебър и Поморие.

Идеята бе с нея да се осигури допълнителен капацитет за процеса на сметосъбиране и сметоизвозване на хранителните отпадъци от ресторанти и хотели в трите морски общини.

Инсталацията, чието изграждане бе поверено на немска фирма, е оборудвана с едни от най-съвременните уреди и системи за преработка и ще работи на принципа на естествен процес, при който разграждането на отпадъците се извършва от специални бактерии при пълна липса на кислород.

Вследствие на това ще се получават компост и метан, от който ще се произвеждат електричество и топлинна енергия.

Капацитетът на инсталацията е за преработка на 30 652 тона биоразградими отпадъци годишно. Тя разполага с 8 биореактора, биогаз система, газохранилище и системи, както и мобилно оборудване.

Инсталацията за компостиране е с 6 тунела. С пускането в експлоатация на анаеробната система ще се удължи животът на новата клетка на регионалното депо в Братово в резултат на намаляването на количествата отпадъци, оставяни за обезвреждане в него.

Освен това изграждането ще допринесе за

намаляване на емисиите парникови газове в атмосферата,

каза Весна Балтина.

Анаеробната инсталация се намира в Северната промишлена зона при ул. “Крайезерна” в Бургас в района на пречиствателната станция за отпадни води.

Тя се реализира с безвъзмездна финансова помощ по ОП “Околна среда” и собствено финансиране от трите общини, като най-голям дял от средствата заделя Бургас - 54,61%; следван от Несебър с 33,38% и Поморие с 12,01 на сто.

Подобна инсталация, изградена от немската компания, работи в близост до прочутия стадион “Алианц Арена” на “Байерн” (Мюнхен).

Междувременно стана ясно, че вече са закупени 6800 кофи от 120 литра и 1700 кофи от 240 литра за разделно събиране на зелени и битови биоразградими отпадъци.

Съдовете ще бъдат предоставени на заведения за обществено хранене в трите общини, като намеренията са постепенно към тази система за разделно събиране да бъдат присъединени и домакинствата.

Според проучванията 50% от техните отпадъци са биоразградими.

По последни данни на статистиката събраните битови отпадъци средно на човек от населението на Бургаска област е 481 кг, което е с 89 кг повече спрямо 2020 г. и повече от средното ниво от 445 кг за страната, изчислено към 2021 г.

Тогава образуваните битови отпадъци в региона са били 197 хил. тона, или с 22,6% повече спрямо 2020 г. На територията на областта са регистрирани 5 инсталации за третиране на битови отпадъци с обща заета площ 92 дка.