Отмяната на дерогацията може да донесе стрес на пазара, затова се фокусираме върху събирането на данъци от "Лукойл". Това каза съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков след спешна среща в парламента по повод предложението на ГЕРБ за незабавно прекратяване на дерогацията на руския петрол.

"Разбрахме се, че няма смисъл от прекратяване на дерогацията след 7 дни, защото това може да донесе стрес на пазара. Много по-разумно е в този момент да се фокусираме върху това държавата да си събере данъците. Това, което беше гласувано като доста по-висок данък за това, че се използва руски петрол, държавата да си го събере в максимално бърз срок", каза Кирил Петков.

Според него до развитието на нещата не се стига само заради предложението на ГЕРБ за незабавна отмяна на дерогацията.

"И финансовият министър беше вече заявил на "Лукойл", че трябва да си плаща данъците по правилата. "Лукойл" трябва да е наясно, че ако не си плаща данъците, държавата може да реагира по различни начини", допълни Петков.

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ обясни, че след като се съберат парите във фонд енергийна сигурност, тогава ще стане ясна евентуалната програма на правителството за въвеждане на компенсации за крайните потребители.

"Нека да ги видим колко пари ще се съберат и след това ще се съберем заедно и ще решим как ще процедираме. "Лукойл" имат стари загуби, които се опитват да ги използват. Призоваваме да не се опитват през данъчни опити да си ги върнат тези загуби и да не играят повече игри", допълни Петков.

По-рано съпредседателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски съобщи, че от "Лукойл" са заявили готовност да внесат в хазната 500 млн. лв. данъци. Депутатите очакват от петролната рафинерия още 1 млрд. лв. забавени стари плащания към държавния бюджет със задна дата от януари.

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев по-рано обясни, че със събирането на законовите плащания от "Лукойл" ще се осигури със 73 стотинки по-евтино гориво за литър за крайния потребител.

Ако "Лукойл" изчисти задълженията си към хазната дерогацията ще остане до края на срока, поставен от ЕК. В противен случай ще бъде внесено предложение за незабавната ѝ отмяна.