"Европа за България" е едногодишна информационна кампания на “24 часа” с финансовата подкрепа на Европейския съюз и Европейския парламент. Целта е да дадем максимум информация за кохезионните политики, да направим видими преките и ползите от тях.
Първият ни гост е Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Той е острието на бизнеса в битката на индустрията за нормални цени на електроенергията, за да бъдат стоките и услугите им конкурентни на пазара у нас, в Европа и по света.
Кохезията е политика на сближаване на Европейския съюз, което включва финансови инжекции на европейските данъкоплатци, за да изравним стандарта на живот в България с този на по развитите европейски държави. Така дешифрира Стаменов непознатата за средностатистическия перничанин, софиянец, габровец, дума.
Ключът е как усвояваме милиардите, които са към 18,5 млрд. евро до 2027 г.
"В България, за съжаление не управляваме добре тези публични средства, не ги инвестираме по най-бързия възможен начин. Представете си да имаме скоростни влакове от Бургас до София или докъдето и да е в България.По същия начин стои въпроса с пътищата. За мен проблемът е по-скоро в неумението да ги управляваме", казва Стаменов.
Пред индустрията стоят големи предизвикателства при зеления преход и се надявам част от европейските пари да стигнат и до нея, защото за климатичната неутралност трябват големи инвестиции, казва той и споделя новина, че тези дни Германия е обявила пакет от 50 млрд. евро, за да помогне на индустрията си в тази трансформация. Богатите държави вече отделят средства, с които да привличат най-добрите технологии в света, каймака на интелектуалците, което означава изтичане на работна сила, прогнозира индустриалецът.
Той е скептичен в бързото влизане в работа на недотам развити технологии и дава пример с батериите, с водорода. Освен че все още са скъпи, те се развиват и трябва време, за да влязат в действие.
"Тези дни един министър каза по повод улавянето на въглеродния диоксид - на етап сме - ние го улавяме, те го пускат. Трябват ни проверени технологии", каза още той.
Трябва ли да спираме въглищните централи и с какво ще ги заменим като базова енергия? Пак даде пример с Германия, която си затвори ядрените мощности, но пък пуска въглищни централи. Според него, докато не се построят адекватни като мощност базови централи, не бива да се отказваме от въглищата.