Двойно по-ниски са рентите в Добричка област тази година

„Дъждът и снегът от края на миналата седмица се отразиха изключително добре на есенните посеви.Температурата на въздуха е добра. Влагата в почвата не е компенсирана, тя продължава да бъде недостатъчна", каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, но не скри, че зърнопроизводителите са обнадеждени."В края на месеца ще започнат масово да се плащат рентите, на някои места вече започнаха. Засега се дават по 50 лева на декар. Има райони в областта с добри добиви, където рентата вероятно ще бъде по-висока. Има и райони, където добивите бяха изключително ниски – в районите на Ген.Тошево, Шабла. На места ще има и 30 лв рента", добави Жекова. „Няма пазар на пшеницата, царевицата и слънчогледа. Търговците не предлагат оферти. Няма търсене", каза тя.
„Някои кооперации плащат авансово, други изчакват още. Размерът на рентата тази година за декар земя е 40-50-60 лева, в зависимост от добивите, които бяха ниски, заради лошите климатични условия", каза Кирил Комитов, председател на областния съюз на кооперациите „Добруджа". През. м.г. кооперациите плащаха ренти на собствениците на земя за декар между 100-120-150 лв.
„Прибраните тази година пшеница, царевица и слънчоглед стоят на склад, не е продадено почти нищо от продукцията. Има огромни количества. Ще продаваме, когато има изгодни цени. В момента за някои култури въобще няма търсене, както е при слънчогледа, заради вноса. Цената на пшеницата продължава да пада. В началото на жътвата беше около 630 лв за тон, после падна на 400-450 лв за тон, сега има оферти за 300 лв за тон", добави Комитов.
На националния семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите, който ще проведе в четвъртък и петък в курорта „Албена," за откриването пристига и министърът на земеделието Кирил Вътев. „Той е много добре запознат със ситуацията в земеделския бранш. Няма да чуе нищо ново. Постоянно сме в комуникация. В момента се работи по три законопроекта – Закона за кооперативите, който ще е нов за България, Закон за браншовите организации, за който се говори от години и го няма до ден днешен, за който Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява активно, както и промени в Закона за поземлените отношения", каза още Жекова.