Бюджетната комисия остави летвата за плащания в брой на 5000 лв., а ресторантите с 9% ДДС, без мерки за изсветляване на бизнеса
Подобна ще бъде и съдбата на идеята да не се плати сметката, ако доставчикът не издаде касов бон
В пакета от данъчни закони няма да бъдат записани определяните като „екзотични" идеи на финансовия министър Асен Василев. Това стана ясно по време на заседанието на бюджетната комисия, която прие три от законите в пакета на второ четене. До късно депутатите спориха по поправките в ДОПК, закона за облагане на физическите лица, закона за акцизите и закона за счетоводството.
Идния вторник тя ще гласува на второ четене останалите - закона на ДДС, закона за корпоративното облагане и закона за местните данъци и такси.
При гласуването се спазваше принципа- всички срещу ПП/ДБ. Така, повечето от предложените от финансовия министър мерки за изсветляване на икономиката отпаднаха, а вероятността за „връщането" им обратно в зала е почти нулева.
Така, с гласовете „против" на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН и "Възраждане" предложенията на финансовия министър за въвеждане на "донос-бонус", "данък бакшиш", ограничаване на разплащанията в брой, данъчни отстъпки срещу събиране на касови бележки и по-лесно приравняване на граждански договори на трудови, отпаднаха.
"Донос-бонус" носи риск от подаване на невярна информация, нелоялни търговски практики и злоупотреби. Освен това мярка само ще натовари допълнително приходните агенции, без да са ясни ползите от нея, бе аргументът, повторен от неколцина разноцветни депутати и послужил като мотив за отпадането му. Предложението бе, ако някой подаде в НАП или митниците сигнал с конкретни факти за укрити на данъци в размер на над 100 000 лв. да получи като бонус 10% от разкритата сума.
Липсата на инфраструктура с банкомати и ПОС терминали, особено в малките населени места, високите банкови такси за внасяне и теглене на пари, допълнителните такси на търговците за поддържане на ПОС-терминали, изтъкнати като аргументи против бламираха идеята прагът за разплащания в кеш да се свали от 10 000 на 5000 лв.
Ресторантьорите, защитени от ГЕРБ остават на 9% ставка по ДДС и без повечето мерки за изсветляване, предложени от финансовото министерство. Изискването да плащат заплати само по банков път, независимо от броя персонал дори бе определено като противоконституционно. От „условията" поставени като контрапункт на 9% ДДС за този бранш оцеля само задължението във всяко заведение да има ПОС терминал.
"Как Делян Добрев, който е много притеснен за високия дефицит и за дълга, ще обясни създаването на толкова привилегии за този сектор? ", възмути се Мартин Димитров от ДБ. Репликата на Добрев: "Димитров обикаля телевизиите, да защитава нов дълг от 21 млрд. лв., а се загрижил за едни 300 млн. лв. загуба за бюджета от ниския ДДС за ресторантьорите".
Никой, освен ПП/ДБ не застана и зад идеята да има данъчни отстъпки при събиране на касови бележки и регистрацията им в НАП. и да има 0,5% отстъпка от платения ДДС, но не повече от 100 лв. месечно. Този текст бе определен като мъртвороден, защото практически не могат да се достигнат такива обороти, че да се ползва осезаема данъчна отстъпка.
Подобна ще бъде съдбата и на отказът от плащане на стока или услуга, ако доставчикът не издаде фискален бон. Такива заявки дойдоха от всички партии, с изключение на ПП/ДБ.
НАП няма да се произнася кои граждански договори са скрити трудови договори, това право остава на съда. Идеята бе ако гражданския договор е скрит трудов договор, да няма нормативно признати разходи за една голяма част от свободните професии.
"Тази мярка не е добра и за фиска. Защото не е ясно как ще се установява този доход на благодарност, каква ще данъчната основа, дали ще е част от трудовото възнаграждение. НАП не може да предприемат облагателни действия. Не може и да задължим работодателите да следят бакшишите на сервитьорите", настояха от БСП и всички ги подкрепиха. Така и облагането на бакшишите остана без подкрепа.