Производителите на петрол от ОПЕК + се споразумяха да съкратят доброволно производството на петрол с общо около 2,2 милиона барела дневно в началото на идната година начело със Саудитска Арабия, която удължава ограниченията за добива, предаде Ройтерс. Първоначалните информации бяха за това, че съкращенията ще бъдат за до 2 млн. барела дневно.
Референтните глобални цени на петрола се понижиха с около 2 на сто, частично заради факта, че съкращаването на добива е доброволно, както и поради очакванията на инвеститорите преди вчерашната среща, че намалението на производството ще е по-значително, предаде БТА.
Саудитска Арабия, Русия и други страни членки на ОПЕК+, които добиват над 40 на сто от световния петрол, заседаваха до късно снощи, за да обсъдят политиката на доставки.
"Реакцията на пазара предполага недоверие в пълната ефективност на съкращенията", каза анализаторът на "Джей Пи Морган" (JP Morgan) Кристиан Малек.
"Въпреки това определянето на нова рамка, която позволява на всеки член да спазва намаленията, отразява степента на доверие и сплотеност между членовете и фактът, че Бразилия се присъединява е свидетелство за силните резултати за ОПЕК+".
Групата обсъди добива през 2024 година на фона на прогнозите, че пазарът ще се сблъска с потенциален излишък и с оглед на това, че съкращаването на добива от Саудитска Арабия от 1 милион барела дневно трябваше да приключи идния месец.
Общите съкращения ще са на стойност 2, 2 милиона барела дневно от осем страни производителки, обяви ОПЕК в комюнике след заседанието. В това количество влиза и доброволното удължаване на съкращенията от Саудитска Арабия и Русия с 1,3 милиона барела дневно.
Допълнителните съкращения от 900 000 барела дневно включват 200 000 барела дневно от руския износ на гориво, а останалата част се разделя измежду шест страни.
Руският вицепремиер Александър Новак заяви, че доброволното съкращаване на добива от Русия включва суров петрол и продукти.
ОАЕ обявиха, че са приели да съкратят производството със 163 000 барела дневно, а Ирак оповести, че ще намали добива с допълнителни 220 000 барела дневно през първото тримесечие.
Саудитска Арабия, Русия, ОАЕ, Ирак, Кувейт, Казахстан и Алжир са сред производителите, които съобщиха, че постепенно ще преустановят съкращенията след първото тримесечие, ако пазарните условия го позволяват.