По-ранното отпадане на дерогацията мина в един ден и на първо, и на второ четене

Дни след като Унгария ни заплаши с вето за Шенген, парламентът премахна, и то със задна дата таксата върху пренос на руския газ. Това стана с предложение за промяна в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. То бе внесено с подписите на Кирил Петков, Бойко Борисов, Делян Пеевски и Христо Иванов и бе гласувано едновременно на първо и второ четене. Също наведнъж в понеделник през парламента мина и по-ранният отказ от дерогацията за внос на руски петрол.

От 1 януари 2024 г. се въвежда забрана за износ на горива, произведени от руски петрол,

а от 1 март практически спира работата на “Лукойл” с руски нефт. Така страната ни прекратява предсрочно дерогацията за внос, одобрена от ЕК. Решението бе взето на извънредно заседание в понеделник, почти блокирано от опозицията и без възможност за дебати.

Това е петият път, в който депутатите разглеждат предложението за премахване на дерогацията, този път обаче управляващите излязоха с общ законопроект, внесен с подписите на лидерите на ГЕРБ-СДС, ДПС и ПП-ДБ.

До този момент дерогацията важеше до 1 октомври 2024 година.

С промени в същия закон депутатите решиха да отпадне и допълнителната транзитна такса за руския газ. Тя влезе в сила през октомври и с нея страната ни трябваше да започне да събира по 20 лв. на мегаватчас за транзит на руски газ, който преминава през нашата газопреносна мрежа. Проблемът първоначално беше, че таксата трябваше да се събира от “Булгартрансгаз”, като дружеството на свой ред

щеше да си търси парите от “Газпром”

Тъй като не беше сигурно дали руската компания няма да откаже да плати и по този начин “Булгартрансгаз” да дължи пари на държавата, от един месец насам министърът на финансите чрез Агенция “Митници” трябваше да започне да събира тази такса.

Потребителите на минаващия през България руски газ обаче - Унгария, Сърбия и Австрия и Северна Македония, се опасяваха, че таксата ще се отрази на крайната цена на газа.

До отпадането на таксата се стигна, след като Унгария заплаши да ни наложи вето за влизането ни в Шенген. Така на практика България ще изчака Европейският съюз

да предложи общоевропейски механизъм за транзитиране на руски газ

Отмяната на таксата влиза в сила със задна дата. Това означава, че “Булгартрансгаз” не дължи пари на бюджета, независимо че към този момент от таксата в хазната трябваше да влязат над 270 млн. лева.

VII и VIII блок на “Козлодуй” ще се правят с парите от продажбата на оборудването за “Белене”

В понеделник депутатите приеха и проекта на решение, с който се увеличава капиталът на АЕЦ “Козлодуй” с 1,5 млрд. лева. Така 7-ми и 8-ми блок на атомната централа ще се изграждат с парите от продажбата на оборудването за централата в Белене.

Предложението е на Бойко Борисов, Делян Пеевски, Кирил Петков и Делян Добрев.

Задължението за увеличаване на капитала на атомната централа е на министъра на енергетиката, а всички пари от продажбата на оборудването за АЕЦ “Белене” да бъдат инвестирани само в новите два блока в “Козлодуй”.

Какви са сроковете?

До 31 март 2024 година Министерският съвет и енергийното министерство трябва да са предприели действия за решение за избор на технология, а именно американските реактори АР1000. 7-ми блок пък трябва да е готов на 31 декември 2034 г.