Птицевъдите се оплакват, че в на пазара в България влизат продукти от трети страни, включително и от Украйна, като се преетикетират в наши транжорни и се продават като български. Любомир Кулински от БАБХ заяви в "Денят започва" по БНТ, че от направените 10 000 проверки има установени случаи на претикетиране, но те са много малко.

От Асоциацията на промишленото птицевъдство алармират, че вносните продукти от трети страни се продават с български етикети и това създава сериозен хаос на пазара и съмненията кой контролира какво купуваме в магазина.

"Пилешко месо от Полша, като влезе в България, влиза в български транжорни, разфасова се, етикира се с български етикети и когато влезе в магазинната мрежа, потребителят няма как да се ориентира и един вид това е заблуждение, потребителят няма как да знае къде е произведено това месо", поясни Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство и добави, че този проблем е от години.

При яйцата проблемът е малко по-различен - те влизат без печати у нас на периоди и тук се слагат печати и български етикети. Единственият начин потребителят да се ориентира, че това са яйца - внос от Украйна например, е код на самите яйца UA и цифри, които не са разбираеми за нас.

Божанков подчерта още, че са алармирани БАБХ и министерството, има усилия тази практика да намалява и това се вижда, но от Асоциацията на промишленото птицевъдство смятат, че тези мерки трябва да се подобрят.

Директорът на дирекция "Контрол на храните" в Българската агенция по безопасност на храните д-р Любомир Кулински заяви, че държавата е взела мерки и има заповед от септември всяка една пратка храни, независимо от растителен или животински произход от Украйна, се извършва физическа идентификационна проверка по документи. От всички пратки се взимат проби за лабораторно изпитване, поясни той.