Вече започнахме процедурата по оценка на въздействие върху околната среда и за блок 8 на АЕЦ "Козлодуй". Това каза министърът на енергетиката Румен Радев по време на Третата международна ядрена конференция, която се провежда днес и утре в София. По думите му целта е към 2034 г. България да има присъединена към мрежата и функционираща част от новите мощности от блок 7 на АЕЦ "Козлодуй", както и около 2-3 години по-късно да има и работещ блок 8 на атомната ни централа.

"Разполагаме с площадка, разполагаме с инфраструктура, но планираме и допълнително изграждане на инфраструктура за тази площадка 2, така че и тя да е подходяща, а не само за блок номер 7", заяви министър Радев. Той припомни, че технологията, която е избрана за блоковете 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй", е AP 1000. Той допълни, че това е продължение на усилията, които се полагат и на междуправителствено ниво между САЩ и България. Министърът информира, че вече има мандат за подписване на междуправителственото споразумение между България и САЩ. Радев се надява това да стане в рамките на следващия месец.

"Всички текстове са съгласувани и уточнени между партньорите", изтъкна министърът на енергетиката, цитиран от БТА. Радев уточни, че това споразумение не се фокусира само върху избора на ядрения остров и на тази технология, но и позволява по-широко сътрудничество в обмена на знания, опит, информация, развитие на кадри, допълнителни технологии. Освен това ще се развиват и взаимни проекти в частта на преработката и дългосрочното съхранение на високорадиоактивни отпадъци.

Има и утвърден работен график, по който се работи, допълни Радев. Той уточни, че по него в момента България е в процедура на покана на потенциални строители за блок 7 и след това за блок 8. Към тях има определени изисквания. До 2 февруари трябва да са готови първите апликационни форми, за да се направи една кратка листа с квалифицирани строители. След това ще започнат преговори и съответно ще се направи избор на партньор и строител, за да може към юни тази година да се оформи и споразумение за това. То ще бъде съобразено с доставчика на инженерното решение с избраната технология AP 1000. Остава въпросът да се избере и доставчикът на турбинното оборудване.

Задачата е до лятото на следващата година да се приключи с инженеринг първа фаза и да има възможността да се премине към приемане на окончателно инвестиционно решение. След това ще се възложи и производството на оборудването. "Надявам се това са стъпките, които ще направят този процес необратим и осъществим в сроковете, които говорим", коментира Румен Радев. Към момента към министъра на енергетиката идват седмични доклади за прогреса за строителството на новите блокове на АЕЦ "Козлодуй". 

Министърът отбеляза, че заедно с Министерството на транспорта и съобщенията ще започне и процедура по проектиране на железопътна връзка и свързване с атомната централа. Активно се работи и с академичната общност, защото без подходящи кадри няма как да се развива ядрената енергетика в България, допълни Радев.

Енергийният министър добави, че се работи по дезертификацията на ядреното гориво. Той увери, че всичко по този процес върви по график. С европейски партньори се работи и по програма за алтернативна преработка извън Руската федерация на отработеното гориво от блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй", завърши министърът на енергетиката Румен Радев.