"Работим вече 4 година по тази тема, дали ще има вятърни централи в Черно море, или не - ще се реши следващите месеци, може би години. България е значително закъсняла в това да постигне големи ВЕИ мощности", каза д-р Мария Трифонова, енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията, в ефира на Би Ти Ви.

По думите й това е важно за конкурентноспособността на икономиката ни.

Къде ще бъдат разположени перките, ще се реши на следващ етап, увери Трифонова. Трябва да бъде направен подробен план, който да оцени къде те няма да влизат в конфликт с други икономически сектори. "Всяка една икономическа дейност оказва влияние върху околната среда", смята тя.

Перки в морето и туризъм, не са съвместими понятия, каза Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.

Отново имаме комуникационен проблем, твърди той. "Хората не знаят за какво става дума, изготвя се един закон и се прие светкавично на първо четене, на тъмно".

Процесът по приемане на закона обаче е започнал през 2022 г., твърди Трифонова.

По думите на Алибегов засегнатият бизнес бил поканен на среща миналата седмица, след като законът е минал на първо четене, се направила кръгла маса от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, който поканил хора от цялата страна. "Накрая той не дойде на тази среща, а лично покани 40 и кусур човека", твърди Алибегов. "Хората бяха изключително разочаровани от това, че не дойде този, който ги кани, а изпратиха д-р Симидчиев, с който може да си говорим за грип и ковид, но със сигурност не и за енергийна независимост".

Според него, перките в Европа са разположени в индустриални зони и проблемът е, че тук няма информация на какво отстояние от морето ще са разположени те, ще се виждат ли и т.н.

По думите на Трифонова има т. нар. wind tourism, което включва иновативни подходи, като например ресторанти на места, където има такива перки. "В Дания миналата година е имало 10 хиляди посетителя", казва тя.

"Това, което иска браншът, е да се изтегли законът и той ще се изтегли", казва Алибегов.