Създаване на Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции към Министерския съвет и край на навлизането на корозивни капитали в ущърб на държавата. 

Това приеха депутатите окончателно с промени в Закона за насърчаване на инвестициите. "За" гласуваха 138 народни представители, 42 бяха "против" и 10 се въздържаха. 

В законопроекта се посочва, че на специално наблюдение ще се подлагат опитите за инвестиции, надхвърлящи 1 милион евро, в критичната инфраструктура на страната - енергетика, транспорт, отбрана, изборна или финансова инфраструктура, медии, обработка или съхраняване на данни и др.

Тук се включват дори и технологии от типа на изкуствен интелект и роботика, нанотехнологии. Като оправдание за въвеждането на такива мерки се посочва, че се "засилват тенденциите за увеличаване в световен мащаб на зловредните (основно руски) корозивни капитали, особено в контекста на непровокираната руска военна инвазия в Украйна.

За целта се предвижда създаването на Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции.

Той ще се ръководи от зам.-министър от министерството на иновациите и растежа. Ако някой иска да направи инвестиция, която попада в обхвата на закона, първо трябва да се обърне към съвета за разрешение.

Самият съвет ще разполага с властта по своя преценка да организира проверка на дадена инвестиция, ако сметне, че попада в обсега на компетентността му.

За всеки, който наруши тези правила, депутатите приеха да се налага санкция в размер на 5 на сто от стойността на инвестицията, но не по-малко от 50 000 лв.

Очаквано от опозицията бяха против.

"Този закон е поредният опит на управляващите да застанат на входа и изхода на някакви процеси в България - в случая преките чуждестранни инвестиции. Този закон не е нужен, и не е ефикасен", категоричен бе Александър Вълчев от "Има такъв народ".

Зам.-председателят на икономическата комисия в парламента опроверга думите на Вълчев и благодари на всички участвали в закона. 

"Искам да отбележа, че този законопроект и пълното прилагате на скрининг ще предотврати навлизането на корозивни капитали, което е от изключително значение за националната сигурност, както на България, така и на цялото звено на ЕС", обясни той. 

По думите въпреки забавянето, положените усилия си заслужавали, защото приемането му ще бъде единствено в интерес на българските граждани.