Със свое решение правителството одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането. С него се въвежда системата бонус-малус.
При нея цената на задължителната полица "Гражданска отговорност" зависи от поведението на водача, дали има нарушения и катастрофи, или спазва стриктно правилата за движение по пътищата, предвиждат промените. Целта е чрез цената на полиците водачите, които често предизвикват произшествия с щети, да бъдат "санкционирани", като плащат по-скъпо. Изрядните пък ще бъдат стимулирани с отстъпки.
Предложените промени задължават всяка компания сама да определя цените на полицата, като използва данните на Гаранционния фонд, където регистрират всички претенции за плащания по застраховките "Гражданска отговорност" и "Каско", пътнотранспортните произшествия и участниците в тях.
След като получи данните, всеки застраховател ще решава каква да бъде индивидуалната цена на полицата, като направи свой ценоразпис на произшествията. Коридорът, в който на тази основа може да се променят цените, е оскъпяване с до 20% и поевтиняване с до 10% за водач, който не е предявявал претенции за изплащане на щети. На компаниите се разрешава още да преценят дали да ползват данните за плащания само по задължителната "Гражданска отговорност", или да калкулират и претенции по "Каско".
Актуализират се минималните застрахователни суми по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите:
- за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт сумата се вдига от 10,42 млн. лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 6,45 млн. евро;
- за вреди на имущество (вещи) - от 2,1 млн. лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 1,3 млн. евро.