Турската “Боташ” спечелила търг за доставки през юни, прави отстъпка за капацитет. Така газът ще поскъпне не с 11, а с 8%, заявиха от “Булгаргаз”

Министърът на енергетиката Владимир Малинов ще търси решение на проблем с 2-годишна давност - спирането на газа от “Газпром”. Това стана ясно на брифинг, който той и новите мениджъри на “Булгаргаз” дадоха в четвъртък.

“Булгаргаз” ще търси 400 млн. евро от “Газпром експорт” заради едностранното прекратяване на доставките на 27 април 2022 г.

Ако руската компания не се съгласи да плати, ще има дело в арбитража в Париж, заяви Малинов. На толкова е оценена щетата за българското дружество след направени правни и финансови анализи.

Срокът за доброволното уреждане на тази претенция е един месец. Министърът заяви, че иска кратки срокове, защото вече са минали две години от спирането на руския газ за България, а нищо не е направено, което за него е неприемливо. Един месец срок дава министър Малинов да се разбере дали “Газпром” ще се съгласи доброволно да плати 400 млн. евро щети от спиране на руския газ.

СНИМКА: РОЙТЕРС

Един месец срок дава министър Малинов да се разбере дали “Газпром” ще се съгласи доброволно да плати 400 млн. евро щети от спиране на руския газ. СНИМКА: РОЙТЕРС

Малинов иска още “Булгаргаз” да пробва да печели от капацитета, договорен със споразумение с турската компания “Боташ”. Договорката с турците беше повод да се размахват политически бухалки за това изгодно ли е, или - не.

Малинов съобщи, че “Булгаргаз” е

провел търг за доставка на

втечнен газ,

към който са заявили интерес 13 компании, 10 са подали оферти. След класирането по критерии цена и начин на плащане търгът е спечелен от турската “Боташ” за доставка през юни. Тя победила, защото не е искала авансово плащане, а издължаването за газа е 20 дни след доставката на кораба.

Допълнително “Боташ” направила и отстъпка от цената за резервирания капацитет по споразумението, сключено през 2022 г., което

спестява над

11,5 млн. лв. на българската

страна за юни

Резултатите от търга са, че свали очакваното поскъпване на газа от 11 на 8% за юни, обясни изпълнителният директор на “Булгаргаз” Веселин Синабов.

Освен това компанията ще спести значителни разходи извън заявлението в КЕВР, защото в газовия микс за юни от количествата, които ще се купят от “Боташ”, влизат само 200 000 мегаватчаса от 1 млн., които ще достави корабът.

За неизползвания капацитет по споразумението с “Боташ” и бързата му реализация “Булгаргаз” обяви два търга. Те са за предоставяне на регазификация, съхранение и пренос на втечнен природен газ от турски терминал до границата с България. Клиентът, който спечели търга,

ще дължи такса на българската компания, с

която ще се компенсират плащанията към

“Боташ”

Срокът на предоставяната услуга е 6 месеца - от 1 юли до края на годината. След това се предлага 5-годишен продукт.

Другият търг е за частично прехвърляне на права и задължения, който има желание, може да вземе част от правата и задълженията по споразумението с “Боташ”. “Булгаргаз” предлага три продукта по споразумението - петгодишен и два 10-годишни.