Две от трите позиции се печелят от световни компании в партньорство с "Главболгарстрой"

„Булгартрансгаз" обяви консорциумите, които спечелиха най-важната обществена поръчка за изграждане на българската част на Вертикалния газов коридор, която е за 586 669 410 лева без ДДС.  Неговата цел е да увеличи капацитетите за пренос на газ при точката на междусистемното свързване на газопреносните системи при Кулата - Сидирокастро (между Гърция и България) и Нергу Вода - Кардам (между България и Румъния).

Обществената поръчка за изпълнители беше обявена през март, а срокът за подаване на оферти изтече на 29 април. Трасето е разделено на три лота, които включват лупинг от Кулата до Кресна, преносен газопровод от Пиперево до Перник и лупинг от Рупча до Ветрино. 

Процедурата се провежда в изпълнение на решение на Народното събрание от 14-ти март 2024 г. във връзка с инициативата на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова за Вертикален коридор, съобщават от преносния оператор.

В надпреварата за строителството участват световни компании, става ясно от класирането.

Ето кои бяха класирани на първо място за всяка от трите позиции:

Консорциум „ХИЛ Интернешънал – ГБС 1" е предложен за изпълнител на първата обособена позиция - "Лупинг от Кулата до Кресна". Той е обединение от две чуждестранни и три български компании. 

В него са    "ХИЛ Интернешънал", САЩ, „Главболгарстрой",  „Главболгарстрой Интернешънал",  „ГБС Енерджи Сълюшънс", и трите от България и "ГБС Текнолоджис" Инк., САЩ. Декларираните от обединението подизпълнители са: "Си Ер Си - Евънс", "Емерсон Аутомейшън Солюшънс", „Ханиуел" и „Енсол ВМ".

Предложената цена за изпълнение е 131 777 777 без ДДС. 

 На първо място за строителството на „Преносен газопровод от Пиперево до Перник" е определено сдружение  „Негру вода Кардам  2024".  

В обединението са две чуждестранни и една българска компания. Негови членове са "Дивиком" инк., САЩ, "Хабау" С.Р.Л., Румъния и СА.И.Е. ЕООД, България. Декларираните от обединението подизпълнители са: „Енсол ВМ" и „Химкомплект Инженеринг".

Предложената цена е  99 976 450 лева без ДДС.

За изграждането на обект „Лупинг от Рупча до Ветрино", предмет на обособена позиция № 3, на първо място е класирано сдружението „ХИЛ Интернешънал – ГБС 3", то е предложено за изпълнител по обособената позиция.

В него са две чуждестранни и три български компании. Това са  "ХИЛ Интернешънал", САЩ, „Главболгарстрой", „Главболгарстрой Интернешънал", „ГБС Енерджи Сълюшънс", България и "ГБС Текнолоджис" Инк., САЩ. Декларираните от обединението подизпълнители са: "Си Ер Си - Евънс", "Емерсон Аутомейшън Солюшънс", „Ханиуел" и „Енсол ВМ".

Оферираната цена  е 353 222 222  лева без ДДС.

И трите предложени цени са в рамките на прогнозната стойност по съответната позиция, съобщават от "Булгартрансгаз".

Две от трите оферти, класирани на първо място - за лотовете  - "Лупинг от Кулата до Кресна" и „Лупинг от Рупча до Ветрино", са на обединения между световния лидер в предоставянето на мениджмънт и управление на големи проекти в строителството HILL International и няколко от големите дружества на "Главболгарстрой".

По информация от сайта на българската строителна компания става ясно, че освен HILL International по проекта  ще работят още CRC Evans, както и технологичните гиганти Honeywell и Emerson.
CRC Evans е компания номер 1 в света в сферата на заварките и покрития за газопроводи. Honeywell е глобален технологичен лидер, който предоставя иновативни решения за различни индустрии, включително аерокосмическата, строителни технологии, качествени материали и решения за безопасност и производителност.

Emerson е сред лидерите в предоставянето на висококачествени продукти, услуги и най-модерните технологични решения за автоматизация, включително безжичните комуникационни технологии.

От "Булгартрансгаз" съобщават още, че по всяка от позициите оферти са подадени от три обединения и след преглед на съответствието са били допуснати и тримата участници. Изборът на изпълнител е осъществен по предварително обявения критерий за възлагане „оптимално съотношение качество/цена".

Полагане на тръби по трасето на интерконектора България-Сърбия.
Снимка: Румяна Тонева
Полагане на тръби по трасето на интерконектора България-Сърбия. Снимка: Румяна Тонева