Търсенето на суровини в ЕС се очаква да се увеличи 6 пъти до 2030 г. и до 15 пъти през 2050 г. над сегашното потребление. Това заяви Драгомир Драганов, председател на Българската минно-геоложка камара при откриване на Шесто издание на Европейския минен форум, което се провежда в София. Негов организатор е Европейската асоциация на минната индустрия "Евромин".
Във фокуса на форума са актуалните политики и стратегии за отрасъла на ЕС и на първо място - Законодателният акт за суровините от критично значение, който влезе в сила преди седмици.
Как ще се покрие това увеличено потребление на суровини?
„Европа на критичен кръстопът - единият път води до пълна зависимост от внос на суровини от страни извън ЕС, някои от които с ниско ниво на спазване на екологични, социални и управленски изисквания (ESG), другият - предоставяне на възможност минната индустрия да допринесе за европейска суровинна независимост. Тази посока виждат българските минни компании, както и "Евромин", каза още Драганов. Той настоя, че бъдещите европейски политици и минният бизнес могат да допринесат за постигане на високите цели, които се поставят със зеления преход.
Според него ключовата дума е баланс между целите на минната индустрия и опазването на околната среда. "Да не се допуска прекомерно рестриктивната регулаторна рамка на европейските минни компании, която да ги постави в неравностойно положения спрямо фирмите от останалите части на света, което би ги направило неконкурентоспособни, предупреди Драганов.
Според него собственият достъп до критични суровини за зеления преход и дигиталната трансформация изисква ускорен режим на издаване на разрешения за стратегически проекти, на които да бъде даден приоритетен статут. Така ще се гарантира техният бърз старт. Той видя точно в този случай ролята на институциите: "Очакваме нашите новоизбрани представители в националния и в европарламента приоритетно да проявят разбиране за важността на тези процеси и да предприемат действия.", заяви председателя на българската камара.
Драганов акцентира, че в България извън вече установения списък със стратегически суровини като медта и волфрама, и критични - като фелдшпата, флоурида, мангана е нужно да бъдат идентифицирани стратегически проекти на национално ниво, свързани със суровини като олово, цинк, каолин и други. Той подчерта, че от критична важност е оптимизацията на разрешителните режими.
На форума беше припомнено, че влезлият в сила преди няколко седмици законодателен акт на ЕС за критичните суровини дефинира 34 суровини като критично важни, а 17 от тях от статегическо значение и за тях ще има силно търсене. Мартин Ленч, представител на Европейската комисия, даде пример за зависимост с вятърните турбини, в които има редки метали, доставяни от Китай. Нямаме достатъчно ресурси в ЕС, но целта е 10% задоволяване на нуждите от суровини, произведени в Европа, бе коментирано на форума.
Добивът на полезни изкопаеми, изчислен на глава от населението в България, отбелязва ръст през последните 10 години. Производителността на труда е близо 2,5 пъти по-висока от средната за индустриалния сектор. Това каза служебният заместник-министър на енергетиката Красимир Ненов. По думите му това е пример, че секторът се развива стабилно, осигурявайки база за ръст на цялата икономика в страната.
Заместник-министърът на икономиката Николай Павлов коментира, че днешният форум е посветен на фундаментални важни теми като енергиен преход, ресурсна обезпеченост на икономиките и конкурентоспособност. Той посочи, че представляваното от него министерство подкрепя провеждането на това събитие.
В писмено приветствие президентът Румен Радев отбелязва, че България има дълга и устойчива традиция в минното дело, което заема съществен дял от брутния вътрешен продукт на страната и дава хиляди работни места. Затова неговото бъдещо развитие е от изключителна важност за икономическия живот на страната. Държавният глава отчита, че минната промишленост се е доказала през годините и като стабилизиращ фактор за националната енергийна система, който гарантира сигурни и достъпни цени на електроенергията.