Китайски автомобилостроителни компании са призовали Пекин да повиши митата на внасяните от Европа автомобили с двигатели с вътрешно горене като ответна мярка на ограниченията, наложени от Брюксел за китайски електромобили. Това съобщи китайският официоз в. "Глоубъл таймс", цитиран от Ройтерс.
На среща при затворени врата вчера, на която са присъствали и европейски компании, китайската автомобилна промишленост е "призовала правителството да приеме твърди антимерки (и) да се обмисли повишаване на временните мита за бензинови автомобили с двигатели с голям работен обем".
В срещата, организирана от китайското министерство на търговията в Пекин, са участвали Ес Ей Ай Си (SAIC), Би Уай Ди (BYD), Бе Ем Ве (BMW), "Фолксваген" (Volkswagen) и "Порше" (Porsche), посочиха източници.
Основната цел на срещата е била да се окаже натиск върху Европа и да се лобира срещу митата, обявени от Брюксел миналата седмица с цел да бъде защитена европейската автомобилна промишленост от китайската конкуренция.
Според представители на сектора както Европа, така и Китай имат причини да искат да сключат сделка през следващите месеци, за да намалят напрежението и да избегнат добавянето на милиарди долари нови разходи за китайските производители на електромобили, тъй като процедурата на ЕС позволява преразглеждане.
Разследването на ЕС срещу китайските субсидии за производителите на електромобили е охладило подажбите на китайски електромобили и увереността им да инвестират в Европа. Това сочат резултатите от допитване сред китайски компании, проведено от Китайската търговска камара пред ЕС и Китайската служба за икономическа информация през април и май.
Около 82 процента от автомобилостроителите и компании от производствената верига посочват, че европейското разследване е подкопало увереността им да инвестират в Европа в близко бъдеще.
Общо 73 процента от анкетираните съобщават за спад в продажбите на европейския пазар заради разследването.
Значително мнозинство от компаниите посочват, че сътрудничеството с европейски партньори като дистрибутори и лизингови компании е било отложено или свито, а разследването е уронило имиджа на марките им в Европа, което е затруднило привличането на европейски таланти.