Някои са назначени след конкурс и искат извинение, заканват се да съдят председателя на ДПС

59 души управляват държавната енергетика - толкова са членовете на бордовете и на надзорните съвети на тези дружества плюс най-главните мениджъри. Близо 1/4 от тях били свързани с президента, усъмни се председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски. Той показа в петък в парламента списък с 16 от членовете на бордове, назначени по времето на служебни правителства и на това на Кирил Петков.

Ето го списъка на всички касиери в енергетиката на Мистър Кеш Румен Радев и на Николай Копринков от село Труд.

Кръчмарят, който в момента ограбва

енергетиката

Това е първата тема, надявам се да се занимавате с нея, заяви Пеевски в кратко изявление в кулоарите. Преди ден той се зарече да посвети задаващата се предизборна кампания на “развенчаване на целия политически модел”, за да видят хората истината. А от доста време насам нарича президента “Мистър Кеш”.

Според този списък 8 души от мениджърите и надзорниците са назначени по времето на Росен Христов като служебен министър (в кабинета на Гълъб Донев), трима - при служебния министър Андрей Живков (правителството на Стефан Янев), останалите са по времето на Александър Николов, който водеше енергетиката в кабинета на Кирил Петков.

Списъкът оглавява председателят на съвета на директорите на Българския енергиен холдинг Веселина Катанова-Бучкова, която и сега е шеф на борда. Според източници от БЕХ тя е назначена през 2021 г., а не през 2023-а, както пише в списъка на Пеевски. Била в една адвокатска кантора с бившия служебен министър (един път правосъден и втори път - вътрешен) Иван Демерджиев. Списъкът на Пеевски.

Списъкът на Пеевски.

Другите две назначения в борда от квотата на министъра (в случая - на Росен Христов) са на Иво Тодоров и Калин Филипов. Последният идва от Техническия университет, катедра “Ядрена енергетика”.

“Какво да коментирам един отчаян политик”, каза Росен Христов, потърсен от “24 часа”. 

Настоя, че в 10-те си месеца като министър се е занимавал основно с газовата криза и с диверсификацията на ядреното гориво за двата блока в АЕЦ “Козлодуй”.

По негово време бе сменен шефът на “Булгаргаз” Людмил Йоцов, който бе назначен в началото на газовата криза, т.е. при кабинета “Петков”. Тогава Христов каза, че Йоцов сам е напуснал и се е върнал в частната компания “Мет енерджи”. На негово място бе назначена Деница Златева, тя пък бе махната през април, още в първите дни на кабинета “Главчев”.

В списъка на Пеевски за “Булгаргаз” е записано само името на Иван Топчийски, шеф на борда на директорите на газовата компания от времето на кабинета “Петков”.

По времето на Румен Христов беше създадено и дружеството “Национален енергиен оператор”. В неговия борд е Александър Михайлов, който е бил шеф на “Кинтекс”, но е уволнен от Корнелия Нинова. Другото име в списъка на Пеевски за това дружество е на Катя Русалийска, но тя постъпи в енергийния оператор след конкурс.

Проектите и поръчките в енергетиката са дългосрочни - за години, така че в краткото си време един служебен министър не може да прави “схеми”, коментира още Христов.

От времето на министъра в кабинета “Петков” Александър Николов пък са назначенията в НЕК на Мартин Георгиев - за шеф на компанията, и на Александър Русанов, бивш политически съветник на депутата Венко Сабрутев от ПП.

По-лесно е да се борави с нарицателни и да не се положат усилия да се проследят дати, факти, финансови данни, коментира ексминистър Николов.

Тази “грубиянщина за мен е обида”, каза още той, потърсен от “24 часа” за коментар. По думите му само се губело времето на обществото.

Друг посочен в списъка на Пеевски - Андрей Вълчев, член на надзора на Електроенергийния системен оператор, пък реагира с

емоционално обръщение

във фейсбук към Делян Пеевски

и медиите.

“Включването на моето име в списък, който някой някъде развява с твърдения, които може да бъдат окачествени само и единствено като клеветнически, е подло, нечестно и обидно”, пише Вълчев и обяснява в подробности процедурата на конкурса, който е спечелил.

Той настоя за извинение още в рамките на деня и се закани: “В противен случай ще потърся правата си по съдебен път, така както се случва в правова и демократична държава”.

“24 часа” потърси коментар и от президентската институция, но до редакционното приключване на броя такъв не бе получен.