От днес, 13 август, при изчисляване на паричните обезщетения за безработица (ПОБ) на граждани с придобит осигурителен стаж в друга държава членка на Европейския съюз (ЕС), Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Швейцария, ще се вземат предвид доходите по време на последната работа и всички доходи за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването им, независимо дали са упражнявали дейност в България или не. За това съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ) във връзка с приетите на второ четене промени в Кодекса за социално осигуряване.
Този нов ред за изчисляване се прилага само когато към 13 август 2024 г. паричното обезщетение за безработица не е отпуснато, независимо от датата на прекратяване на осигуряването и от датата на подаване от лицето на заявление за отпускане на парично обезщетение, разясняват от ведомството.
Отпуснатите парични обезщетения за безработица на граждани с осигурителен стаж, придобит по законодателството на държава, с която се прилагат европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, продължават да се изплащат в определените размери и срок, уточняват също от НОИ.
„С промените в Кодекса за социално осигуряване парламентът внесе справедливост и възможност да бъдат намалени злоупотребите при отпускането на обезщетенията за безработица, както и да бъдат създадени еднакви условия за изчисляване на този вид обезщетение на всички български граждани", коментират от ведомството.
Измененията бяха приети от 50-ото Народно събрание на 2 август. Депутатите гласуваха още за международните договори в областта на държавното обществено осигуряване НОИ да прилага европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.