В края на месец август имаше леко раздвижване в развитието на цените на основните зърнени стоки по световните борсови пазари, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго помръдна нагоре с 3 долара до 218 долара за тон с доставка през септември. Франция също последва тренда нагоре с 3 евро до 209 евро за тон. Единствено Украйна понижи котировките си от миналата седмица с 2 долара до нивата си от преди месец - 225 долара за тон, докато в Русия промяната отново е нулева и цената остава 218 долара за тон.
Движение на цената при царевицата в САЩ и Франция този път няма - и двете са без корекции на съответно 182 долара за тон и 197 евро за тон. В Украйна се наблюдава нов спад след предишното раздвижване нагоре, като тази седмица цената пада със 7 долара до 201 долара за тон.
Цената на ечемика в Украйна отново тръгна към загуба, като свали 5 долара и достигна 185 долара за тон с доставка през септември. Рапицата на "Юронекст" (Euronext) за доставка през ноември, след стремителното си покачване и последващ срив, тази седмица се възстановява с плюс 20 евро до 469,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам от началото на годината претърпяха множество колебания. След като две поредни седмици се сринаха сериозно за доставка през август, тази седмица за доставка през септември отскочиха нагоре със 70 долара до 1095 долара за тон.
Рафинираната захар също продължава дълготрайното колебание и тези дни поскъпва осезаемо с 45,10 долара за доставка през октомври, достигайки до 557 долара за тон на борсата в Лондон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки също се раздвижи. Хлебната пшеница се предлагаше в особено голямо количество на 350 лева за тон доставка EXW (задължението на продавача е единствено да гарантира, че купувачът има достъп до стоките), но за реколта от предишни години. Тазгодишната реколта се търсеше на по-високата цена от 370 лева за тон.
За фуражна пшеница търсенето се повиши, като цената беше от 340 до 362 лева за тон, а продавачите бяха на 400 лева за тон.
Царевица за незабавна доставка се предлагаше в диапазона от 360 до 380 лева за тон, а маслодаен слънчоглед - от 820 до 840 лева за тон. Имаше и предлагане на фуражен ечемик на цена от 320 лева за тон.
Цените на основните стоки останаха стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продаваше на 2,20 лева за литър, както и нерафинирано такова на 1750 лева за тон. Продължи предлагането на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
В подкръг "Индустриални стоки" на ССБ сделки имаше за газьол за ПКЦ от 2297 до 2 359,39 лв./хил.л., за газ пропан бутан в диапазон 874,13 – 1065,60 лв./хил.л и за огромно разнообразие от масла и химикали.