Доброволното връщане на задълженията да се въведе и в България, както е в много от европейските страни, настояват от Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ). Така срещу длъжниците няма да бъдат водени съдебни процеси, а те ще могат да разсрочват задълженията си, и то неограничено във времето.
“Дори и при малки ежемесечни вноски за кредитора може да се окаже по-добре да получава свежи средства, вместо да чака с години съдебни процеси, след които длъжникът да няма доходи и имущество”, обясняват от Камарата.
Доброволното изпълнение е въведено в много европейски държави, сред които Черна гора, Румъния, Сърбия, Испания, Франция, Нидерландия, Белгия, Литва, Словения. През 2020 г. у нас също беше направен опит, но законопроектът мина само на първо четене.
Особеното при доброволното изпълнение е, че не се водят дела, както е сега у нас. Освен това не се заплащат хонорари, такси и разноски, напълно безплатно е за хората, които дължат пари. Според камарата доброволното изпълнение е добро за хората, защото няма блокиране на сметки, заплати и пенсии, не се прави опис на покъщнина, коли и имоти.
От съсловната организация настояват да бъдат натоварени и с други дейности, а не само със събиране на вземания. Една от тях например е установяване на факти - нещо, което се прави в съседна Гърция. Там например съдебните изпълнители следят дали лишените от свобода, които полагат труд извън затвора, изпълняват задължението си, или родител спазва режима на виждане с детето си.