Повишаването на цените на какаото, предизвикано от спада на световното производство, доведе до увеличаване на кражбите от фермите в Камерун, което принуди фермерите да прибегнат до въоръжени с мачете пазачи и амулети в опит да спрат крадците, пише Ройтерс, позовавайки се на местни фермери и власти.
Ръстът на цените в Камерун, дължащ се на неблагоприятните метеорологични условия и болестите по растенията, засегнали най-големите производители Кот д'Ивоар и Гана, е привлякъл крадци в какаовите ферми, предаде БТА.
Докато фермерите в Кот д'Ивоар и Гана продават зърната си на фиксирана цена, регулирана от властите, в Камерун пазарът е либерализиран, така че производителите получават по-висока пазарна цена, опирайки се на световните цени.
Данни от Националния съвет за какао и кафе, който е регулатор на какаото в Камерун, показват, че цените понякога са се утроявали спрямо минималната цена от 1500 централноафрикански франка (2,56 долара) за килограм от началото на сезон 2023/24.
Това е превърнало какаото в доходоносна цел за крадците, предизвиквайки безпокойство сред фермерите в производствените области на културата в страната.
За да се справят с проблема, някои фермерски общности са сформирали групи, въоръжени със свирки, светлоотразителни жилетки, лъкове и стрели, мачете и копия, за да пазят и изпращат сигнали.
Репортер на Ройтерс е видял някои фермери в друга общност да прибягват до неортодоксални методи за защита на реколтата си, включително поставяне на амулети във фермите си, с надеждата, че те ще хванат в капан крадците или ще им направят магия, ако посмеят да откраднат какаото.
Нарастването на кражбите е довело до насилие.
Двама производители на какао са били убити, а продукцията им е била открадната от служители на фермата им миналия сезон, по думите на висш полицейски служител в град Нтуи.
В отговор на ескалиращите кражби фермерите, местните власти и купувачите прилагат мерки за обезопасяване на реколтата и веригите за доставки, включително отказ да купуват какао от нерегистрирани фермери или деца.
Административните власти в някои райони са забранили продажбата на неизсушено какао, ход, който Мариет Емболо, обработваща 14 хектара в района, се надява да бъде разширен в цялата страна.