Договор между международната правна кантора "Пилсбъри Уинтроп Шоу Питман" и "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" бе подписан от изпълнителния директор на българското дружеството Петьо Иванов и Винс Забелски - партньор в "Пилсбъри", съобщиха от Министерството на енергетиката.
"Пилсбъри Уинтроп Шоу Питман" e международна правна кантора с над 50-годишен опит в областта на ядрената енергетика. Портфолиото на кантората включва цялостно правно обслужване на някои от най-успешните проекти за нови мощности през последните години като АЕЦ "Барака" в Обединените арабски емирства и АЕЦ "Аккую" в Турция. Ключовите компетентности на кантората включват подготовка на договори за инженеринг и строителство, финансиране и лицензиране на нови ядрени мощности.
"Ангажирането от страна на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" на международен правен консултант с опита и експертизата на Пилсбъри е важна крачка към успешната реализация на проекта за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов на церемонията по подписване на документа, която се състоя в рамките на неговата визита във Вашингтон, САЩ. Договорът бе подписан от изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" Петьо Иванов и Винс Забелски – партньор в Пилсбъри. Участие в церемонията взеха и д-р Джон Кармак - заместник-помощник секретар по ядрената енергетика в Департамента по енергетика на САЩ, както и Джеф Мерифийлд – ръководител на отдела за ядрена енергия в Пилсбъри, който е бил ръководител на ядрения регулатор на САЩ два мандата.
"Проектът за изграждане на 7 и 8 блок в ядрената ни централа е стратегически не само за нашата страна, а и за целия регион на Югоизточна Европа в контекста на постигане на целите за въглеродна неутралност", подчерта министър Малинов. По неговите думи, този проект ще затвърди ролята на България, която разполага с 50-годишен опит в експлоатацията на ядрени мощности, като регионален енергиен лидер. Ангажирането на международна правна кантора от ранга на Пилсбъри в проекта ще съдейства за правилното структуриране и реализация на проекта, допълни още енергийният министър.
Енергийният министър Владимир Малинов се срещна с изпълнителния вицепрезидент за международните пазари и главен търговски директор на Уестингхаус Жак Беснаину и други представители на ръководството на компанията. В рамките на разговора бе подчертана необходимостта от финализиране на подписването на договор за инженеринг между "Нови мощности АЕЦ Козлодуй и консорциум между корейската Хюндай енджиниъринг енд кънстръкшън и американската Уестингхаус Електрик Къмпани. "Уверени сме, че съвместната работа на компании от подобен ранг е гарант за изпълнението на мащабния проект за изграждане на нови мощности у нас в заложените срокове", подчерта енергийният министър.
БТА припомня, че на 10 септември служебният министър на енергетиката на България Владимир Малинов и извънредният и пълномощен посланик на Канада със седалище в Букурещ Гавин Бакън се договориха, че България и Канада ще обменят опит и експертиза в областта на ядрената енергетика. Това договориха служебният министър на енергетиката на България Владимир Малинов и извънредният и пълномощен посланик на Канада със седалище в Букурещ Гавин Бакън, съобщиха от Министерството на енергетиката. "Развитието на ядрената енергетиката в България чрез изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" е необратим процес, който се ползва с политическа подкрепа у нас. Проектът е от първостепенно значение за гарантиране на енергийната сигурност и производството на чиста електроенергия на достъпни цени за региона", отбеляза министър Малинов.
На 3 септември Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката подписаха служебният министър Владимир Малинов и министърът на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея Ан Докгън, съобщиха от Министерството на енергетиката. Целта на меморандума е да създаде рамка за задълбочаване на двустранните отношения в сектора.