Търговците искат финансовото министерство да сложи таван на банковите такси за тях

Електронните ваучери за хранителни продукти, които от тази година изместиха хартиените, се явяват проинфлационен фактор. Според търговците от големите вериги разходите по тяхното обработване ги товарят с излишни такси, каза пред “24 часа” в сряда шефът на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов.

“Сдружението, в което членуват големите търговски вериги, подкрепя всяка оптимизация, водеща до улеснения за работодателите и техните служители, каквото са и електронните ваучери. Те обаче се превръщат в проинфлационен фактор, защото разходите по поддръжката на услугата след нейното електронизиране се повишават с 1,8%, тъй като се включват и банкови такси”, каза Вълканов.

Това според него води до дебалансиране на пазара на дребно, защото плащането с ваучери расте главоломно напоследък. Това е така, защото работодателите спестяват част от данъка, като плащат част от заплатите с ваучери. Напоследък плащанията с тях са достигнали 8-9% от оборотите при продажбите на дребно на храни поне в големите вериги, а има предпоставки да се увеличи с още, каза Вълканов.

Сдружението настоява за спешни решения за ограничаване на таксите и комисионите при издаването и използването на електронни ваучери.

В момента има такса, която банката на търговеца, при който е използван ваучерът, плаща на банката, която обслужва издателя на ваучера. Според Вълканов финансовият министър има правомощията да сложи таван на тази такса от 0,3%.

От финансовото министерство казаха, че засега няма да коментират предложението. В момента тече бюджетна процедура и най-вероятно искането ще се разглежда паралелно с промени в Закона за корповативното подоходно облагане, в който са регулирани ваучерите.