Германският бизнес предупреди, че връщането на граничния контрол се отразява негативно на икономиката на страната. Според германската търговско-индустриална камара компаниите се сблъскват с ежедневно закъснение на стоките, което създава проблем особено при храните.

Проверките засягат обаче не само свободно движение на стоки, но и на хора. Преди месец Германия върна контрола по границите си за срок от шест месеца в опит да ограничи нелегалната имиграция.

Франкфурт на Одер - граничен град в близост до Полша. Местният бизнес разчита на работна ръка от съседната страна. Регионалната търговска камара предлага работниците, влизащи в Германия, да преминават по-бързо проверките със специални сертификати.

"Компаниите в нашия регион имат проблеми не само с превоза на стоки между границите, но с пътуването до работното място. В някои специфични икономически области Германия разчита на работна сила от съседна Полша. Не можем да загубим тези работници, защото се нуждаем от тях", обясни Даниел Фелшер, консултант.

Проверките по всички сухопътни граници на Германия бяха върнати миналия месец, след като "Ислямска държава" пое отговорност за смъртоносна атака по време на фестивал, при която загинаха трима души. Вътрешното министерство обясни мярката като начин да се овладее нелегалната имиграция и своевременно да се възпират престъпниците. Ограниченията за придвижването обаче пречат на търговията и увеличават риска от рецесия, предупреждават икономисти.

"Задръстванията и закъсненията може да повишат разходите за транспортните компании. Под натиска доставките да бъдат направени в срок се търсят транспортни решения и това води до увеличение на цените. Това наистина е голям проблем", посочи Дирк Енгелхард, Германска федерална асоциация за товарен транспорт, логистика и сметосъбиране.

Проблем, който в крайна сметка ще се отрази на потребителите. Изчисленията сочат, че допълнителното чакане на границата може да увеличи разходите за транспорт с около 1,7% и това ще намали както общия обем на търговията, така и конкурентоспособността на германските компании, пише БНТ

Временният граничен контрол може да предизвика верижна реакция - търговията да загуби до 1 милиард евро годишно, в най-лошия случай, и в резултат да се увиличи риска от рецесия, което да доведе до загуби за БВП до около 11,5 милиарда евро.