Процедури за 452 млн. лв. за модернизация на българските компании ще открие Министерството на иновациите и растежа (МИР) до края на тази година и през 2025 г. Средствата са осигурени от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП), която се администрира от МИР. За първи път по част от мерките фирмите ще могат да кандидатстват за комбинация от безвъзмездна помощ и финансови инструменти.
До края на 2024 г. за обществено обсъждане ще бъде обявена процедурата „Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията". Тя е с бюджет 102 млн. лв. Средствата ще могат да се инвестират в технологии за повишаване на дигитализацията, киберсигурността и поверителността на данните на компаниите. За първи път с тази мярка ще се осигури възможността безвъзмездни средства да бъдат комбинирани с финансов инструмент. Предвидени са 98 млн. лв. под формата на гаранционен инструмент за защита срещу кредитен риск от Фонд на фондовете.
През 2025 г. четири процедури ще подкрепят модернизацията на бизнеса по Програмата за конкурентоспособност на Министерството на иновациите и растежа. С 90 млн. лв. ще бъдат допълнително подкрепени микро-, малки и средни предприятия в Северна България. Те са във фокуса на политиките за инвестиции с европейски средства заради по-ниското ниво на развитие на района спрямо останалите. По процедурата фирмите ще могат да повишат иновационната си дейност, като въведат нови модели в производствата си. Те трябва да са в съответствие с петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) – „Информатика и ИКТ", „Мехатроника и микроелектроника", „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии", „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика".
Над 162 млн. лв. ще бъдат инвестирани във въвеждане на зелени технологии и преход към кръгова икономика в компаниите, които се намират в индустриални паркове. Те ще могат да внедряват технологии за намаляване на отпадъци, редуциране на влаганите суровини, увеличаване на трайността на продуктите и др. Процедурата ще се реализира чрез подхода Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Планирана е и процедура за насърчаване на енергийната ефективност и ВЕИ в предприятията чрез подкрепа дейността на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР). Тя ще подпомогне преминаването на фирмите към нисковъглероден модел на развитие и използването на различни видове възобновяема енергия.