- Сред спряганите кандидати сега Financial Times подреди и консорциум, но сделка скоро няма да има
- През октомври 2023 г. пред същото издание Асен Василев като министър обяви, че руснаците търсели купувач
“Лукойл” се готви да продаде до края на годината рафинерията си в Бургас. Това пише британското издание Financial Times, според което купувач ще е консорциум от катарска компания и базиран в Лондон фонд.
От публикацията става ясно, че това са дружествата Oryx Global и DL Hudson, който се занимава с търговия с борсови стоки. Консорциумът изпратил писмо до кабинета на руския президент Владимир Путин за намерението си да придобие “Лукойл Нефтохим Бургас”, пише още Financial Times.
Изданието допълва, че другите кандидат-купувачи са азербайджанската държавна енергийна компания Socar, казахската KazMunayGas - собственик на Rompetrol, и турската петролна група Opet.
Oryx Global се контролира от Ганим бин Саад ал Саад, който е заемал различни постове в Катар. Паралелно развива собствен бизнес чрез холдинговата група Сhanim Bin Saad Al Saad & Sons Holdings Group. Според медийни публикации Саад е имал интерес към продажбата и на италианската рафинерия на “Лукойл” през 2022 г.
DL Hudson се притежава от канадската Rektron Group. Сред най-големите акционери в нея са Nile Flow Limited и британското Callan Partners Limited. Първото дружество е на семейството на Суапнил Мокаши - индиец, който преди време е работил в DL Hudson като брокер. Callan Partners Limited пък се притежава от изпълнителния директор на DL Hudson Санджив Шах Толиа.
За готвена продажба на “Лукойл Нефтохим Бургас" точно преди година обяви Асен Василев, който тогава бе министър на финансите. Той го направи в интервю пак пред Financial Times. Според Василев би имало икономическа полза от смяната на собствеността, а интерес към рафинерията в Бургас не липсвал. Тогава от “Лукойл” заявиха, че предвид наложеното ембарто върху руския петрол от ЕС, ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса. След това обаче не последваха никакви действия.
Според източници, близки до руската компания, сегашната информация във Financial Times е опит за натиск върху руснаците, а сделка до края на годината няма да има. И допълват, че в цитирания за купувач консорциум дял имал Игор Сечин - президент на държавната руска компания “Роснефт”. Сечин отдавна подкрепя идеята руската държава да национализира “Лукойл”, което би принудило компанията да продава бързо активите си в чужбина.
Информация за готвена сделка няма и в Министерството на енергетиката. “Не сме информирани нито от мажоритарния акционер в “Лукойл Нефтохим Бургас”, нито от оперативното ръководство в рафинерията, нито от представителя на държавата в надзорния съвет на дружеството”, заяви енергийният министър Владимир Малинов. Той обеща, че ако такава информация се потвърди, ще се направи анализ как сделката ще се отрази на пазара на горива в България и документът ще бъде внесен в парламента.