Възпоменателните парични знаци с Мадарския конник, св. Иван Рилски и Паисий ще се използват в цяла Европа
520 тона евробанкноти и 3600 тона евромонети ще бъдат отпечатани или изсечени, за да бъде въведено без сътресения еврото у нас. Изчислението направи главният касиер на БНБ Стефан Цветков по време на събитие на централната банка и УНСС “Седмица на еврото”.
Според Цветков за превозването на евробанкнотите ще са нужни 25 тира, а на евромонетите - 181 тира. Левовете и стотинките, които ще бъдат изтеглени от паричното обращение за сметка на новите пари, са още по-тежки - 642 тона или 32 тира. Още 378 тира пък ще трябва да извадят от оборот българските монети.
Той припомни, че броят на българските банкноти в обращение възлиза на 604 млн. с обща стойност 29,7 млрд. лева, а българските разменни монети достигат 3,3 млрд. броя с обща стойност 615 млн. лева.
Главният касиер на БНБ представи и утвърдената от ЕК визия на българските евромонети. На националната страна на монетите от 1 до 50 евроцента е изобразен Мадарският конник, на монетата от 1 евро е св. Иван Рилски, а върху металните 2 евро - Паисий Хилендарски.
“Използвахме нашата традиция от левовете, за да ги изобразим на евромонетите”, обясни Цветков. Евробанкнотите и монетите ще се съхраняват в поделения в София, Плевен, Варна, Пловдив и Бургас.
БНБ ще продължи с издаването на възпоменателни монети, но по нов начин - чрез националната страна на евромонетата от 2 евро. Така според Цветков българските възпоменателни монети, отбелязващи ключови събития от историята ни, ще бъдат емитирани в рамките на цялата еврозона. БНБ ще може да издава и т.нар. колекционерски монети, които обаче за разлика от възпоменателните ще могат да бъдат използвани за разплащане само в рамките на България.
Цветков припомни още, че след приемане на еврото ще има период в рамките на 1 месец, в който левове и евро ще се използват паралелно у нас, след което в рамките на 6 месеца левовете ще могат да се обменят без такса в банки и “Български пощи”.