Високите налози върху доходите в скандинавските страни вървят с твърде големите пенсионни и здравни осигуровки

Идеята за вдигане на осигурителната тежест у нас възобнови дебата за това ниски ли са, или високи данъците в България.

Реално погледнато, страната ни продължава да бъде данъчен рай с налози, доближаващи я до тези в офшорни зони. Това показват и последните данни и сравнението с останалите държави в Европа.

В тази позиция ни поставя действащият вече второ десетилетие плосък данък от 10%. Той бе въведен у нас през 2008 г. при правителството на тройната коалиция и тъй като противоречи на виждането на социалистите за стръмна скала, при която богатите плащат повече, премиерът му Сергей Станишев и до днес е сочен с пръст от другарите си.

Един от основните мотиви тогава беше, че това ще изсветли икономиката и ще допринесе за по-голямата събираемост. Спорове се водят най-вече около това дали нарастването на събираемостта не се дължеше и на добрата световна икономическа конюнктура в онези години.

Но сравненията с другите държави показват и нещо друго: че

данъчната тежест е по-ниска в страните от

Балканите и Източна Европа

Идеята е, че по-малките налози в тази част от Европа привличат чужди инвестиции заедно с евтината работна ръка и производство.

При въвеждането на плоския данък имаше известно намаление и на другия пряк данък върху доходите - осигуровките, но там реформата не бе довършена. А заради различните кризи през следващите 15-20 години никой

не се осмели дори да си помисли за

реформи в осигуровките

При сравнението с останалите държави обаче е добре да се знае, че в тези с висок данък той покрива социалното, пенсионното и здравното осигуряване.

В Швеция например,  която е с едно от най-високите облагания на доходите, образованието и здравеопазването са безплатни.

Европейският съюз има много правила за регулиране на облагането на доходите, някои от които са препоръчителни, а други - задължителни. Общата препоръка за данъчната тежест върху доходите е тя

да не надвишава 55,5% от дохода

На това условие не отговаря единствено Дания, където процентът на облагане е 55,9% от доходите.

Много близо до този праг са също и Франция и Испания.

В последните години у нас периодично се водят дискусии за отмяна на плоския данък и заменянето му с прогресивен или поне за въвеждане на необлагаем минимум. Основният аргумент е, че плоският данък е по-изгоден за богатите и е в тежест за бедните. В няколко поредни свои доклади за България

МВФ също препоръчва вдигане на

преките данъци, какъвто е този върху доходите. Засега обаче политиците категорично се въздържат от подобни решения.