Американската търговска камара в България (АТК) се противопоставя категорично на предложената в проектобюджета на България за 2025 г. допълнителна данъчна тежест върху стратегически сектори за българската икономика, каквато е минерално-суровинна индустрия, пише в позиция на АТК, съобщи БТА. Тя е изпратена до председателя на парламента, министър-председателя и министрите на енергетиката и на икономиката с изходящ номер 24086/09.12.2024 г.
Намираме за неприемливи въвеждането на "данък върху подземните богатства", който по съществото си демонстрира непропорционално третиране на икономически субекти, опериращи на територията на Европейския съюз и въвежда дискриминационни положения с двойното им данъчно облагане, пишат от АТК. Подобни предложения биха повлияли негативно върху инвестиционния климат и бизнес средата у нас, отчитат от камарата.
Изразяваме несъгласието си подобни практики да се въведат без институционален диалог, без задълбочен анализ за ползите и рисковете, както и за последствията, които те влекат при евентуалното им въвеждане както за минния бранш, така и за икономиката и за репутацията на България, пише в позицията. Въпросът е изключително важен и молим за спешна среща през настоящата седмица, заявяват от АТК.
Предложението за въвеждане на "данък върху подземните богатства" съдържа значителни рискове за българската икономика както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. С предложената редакция на чл. 64а от Закона за подземните богатства (ЗПБ) е предвидено облагане с данък на добива на подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 1 – 8 от същия закон. На практика задължено лице за данъка ще е всяко лице, получило концесия за добив по смисъла на ЗПБ, дори и то да не е започнало дейност, пише в позицията.
Промени в данъчния режим, особено когато същите са непредвидими, увеличават данъчната тежест и не са обсъдени с всички заинтересовани страни, дефинитивно биха създали неблагоприятен инвестиционен климат. Това може да доведе до забавяне на бъдещи проекти, до отклоняване на капитали към по-благоприятни пазари и до спад в конкурентоспособността на България като инвестиционна дестинация в този и в други сектори, заключават от АТК.