След приемането на бюджета от правителството в сряда Людмила Петкова посочи, че е отпаднало предложението за облагане на свръхпечалбите на банките. Това е станало след като те да представили разчети, че ще внесат в бюджета 1 млрд. лв. за глобалния данък, който плащат. Това е двойно повече, отколкото за тази година и повече, отколкото е предвидено в бюджета. Затова от Министерството на финансите са предпочели данъкът върху свръхпечалбите да отпадне.
Били водени разговори на срещата с банките с депозитите да се финансира дълга, която ще емитира държавата догодина. Той е гарантиран и такъв механизъм ще донесе доходност на физическите и юридическите лица, посочи Петкова.
Остават обаче другите идеи - амнистия за невнесени данъци и осигуровки, увеличаване на акцизната ставка на цигарите, алкохола и бирата, връщане на 20% ДДС за ресторанти и фитнеси.
Общото заложено увеличение на данъчно-осигурителните приходи е 15,7 млрд. лв., уточни Петкова.
Има ли предвидени компенсации в бюджета за скъпия ток - този въпрос вълнуваше всичките работодателски организации по време на заседанието на тристранката. Според бизнеса в бюджета за догодина нямало такъв текст. За тази година таванът е определен на 180 лева и над него разликата се плаща от държавата.
Петкова поясни, че компенсациите са предвидени в параграфа, който посочва, че с парите от приходите над тавана на цената, определена за производителите на ток, ще се финансират програми на Министерския съвет. Работодателите обаче поискаха по-конкретно разписване, за да има сигурност, че ще получат помощите.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов пък се обърна с искане към тях за подкрепа на бюджета, за да може да внесе програма за компенсациите. А също така и подкрепа и за плана за възстановяване в частта за енергетиката.