Общините да приоритизират проектите си, чиито средства за тях идват от инвестиционната програма на бюджета, за да подобрят инфраструктурата си и да се избегнат сериозните загуби на питейна вода, призоваха екоминистърът Петър Димитров и регионалният Виолета Коритарова. 

Те, заедно с колегите си - финансовият министър Людмила Петкова,  на енергетиката Владимир Малинов и зам.-министърът на земеделието Иван Капитанов бяха извикани от "Възраждане", за да дадат разяснения относно проблемите с безводието в страната и предприетите мерки. 

"Във министерството ежегодно постъпват много искания от кметове на общини за осигуряване на допълнителни средства за ВиК инфраструктура. В писмата си те посочват, че настоящата инфраструктура е в критично състояние и има нужда от допълнителни средства, но те не могат да бъдат осигурени от финансовото министерство, защото има липса на такива средства", обясни Людмила Петкова. 

По думите й на 20 август на заседание на Министерския съвет са одобрен допълнителни плащания по бюджета на земеделското министерство за предоставяне на заем на "Напоителни системи". Одобрени са 20 млн. лв., които се предоставили на дружеството като заем. "В проекта за държавния бюджет за 2025 г. за периода 2025-2028 г., са заложени 1,4 млрд. лв. за увеличаване на капитала на дружеството с цел реконструкция, ново строителство модернизация на инфраструктурата и др.", обясни Петкова. 

Регионалният министър Виолета Коритарова набеляза мерките, които е положило ведомството й за справянето на проблема с безводието. По думите й, са ускорили работата по язовира "Луда Яна", чието строителство започнало през 2016 г., но другата година предстои да бъде въведено в експлоатация. Язовир "Пловдивци също вече е построен и въведен в експлоатация. Имало проекта готовност за изграждане на станция за язовир "Ахелой", ремонтните дейности за яз. "Порой" са в срок. В срок се движи и пречиствателната станция към яз. "Ясна поляна", очакванията са съоръжението да заработи през следващата година.

"Със заповед на премиер от 17 август бе създадена работна група, за да се насочат мерки в краткосрочен и дългосрочен план, свързани с безводието. В периода на действие, ВиК холдинга и регионалното министерство проведоха срещи с представители на ВиК дружества.  Организирани бяха посещения на място в 17 области с нарушено водоподаване. информацията е систематизирана с набелязани конкретни мерки за решаване на проблема. По указания на министерството,  холдингът е разпоредил на ВиК дружествата да се следят за незаконни присъединявания към водопреносната мрежа. Трябва да се сложи край на кражбата на вода", убедена е Коритарова. Тя обясни и пред депутатите какви са заложените средства в бюджета за следващата година, за финансиране на строително-монтажни работи. 

Министър Петър Димитров насочи разискванията към основните причини за недостига на ценния природен ресурс, а именно огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%. Той напомни, че в миналото България е имала широко развита хидромелиоративна, енергийна и водоснабдителна система, които са така проектирани, че да работят паралелно, и посочи необходимостта тези системи да бъдат реконструирани.

Министърът отправи апел към общините, чиято собственост са водопреносните мрежи в градовете, да предприемат бързи и решителни действия за рехабилитация на съществуващата и изграждане на нова ВиК инфраструктура, като направят собствени анализи и насочат в тази посока приоритетно средствата от 7 милиарда и 100 милиона лева, които предоставя програмата на МРРБ за общините.

"Изменението на климата, оказва влияние върху необходимостта за напояване на земеделските култури. От страна на министерство бяха предприети няколко действия", посочи и зам.-министърът на земеделието. Той припомни за 24 проектни предложения на „Напоителни системи" на обща стойност 106,9 млн. лв., чиято цел имат да се рехабилитират най-нуждаещите се канали. До края на годината ще бъдат завършени 10 от общо 24.