Към Националната агенция за приходите (НАП) има подаден сигнал, свързан с дейността на BETL (Blue Electric Тechnology), в резултат на който инспекторите по приходите събират допълнителни данни за дружеството и анализират наличната информация. Правят се проверки на лица, а също и на дейността - как и по какъв начин е осъществявана тя на територията на България.
Това става известно от отговор на НАП на запитване от страна на БТА дали има подадени сигнали срещу дейността на BETL и планира ли приходната агенция да предприеме действия, влизащи в нейните компетенции.
От приходната агенция посочват, че след събиране на необходимата информация и обстоен преглед на всички факти и обстоятелства, НАП ще предприеме необходимите действията от своята компетентност.
Дружеството BETL, което по информация на БНТ е регистрирано във Великобритания, се занимава у нас със споделено отдаване под наем на външни батерии за мобилни устройства. Според информацията, българи са инвестирали около 80 млн. долара в схемата в рамките на 6 месеца, като от 5 декември компанията е спряла да изплаща дивиденти на инвеститорите.
От Комисията за финансов надзор посочиха вчера пред БТА, че въпреки, че BETL не попада под техния надзор по смисъла на Закона за комисията за финансов надзор, институцията включва дружеството в списък с нелицензирани дружества, които нямат право да извършват дейност като инвестиционни посредници или управляващи дружества на територията на България. Въпреки че BETL не предлага инвестиционни услуги, регулаторът прави този ход с цел обществото да бъде запознато.
От КФН уточняват, че дружеството не е регистрирано като инвестиционен посредник и няма право да извършва подобна дейност у нас или в рамките на Европейския съюз по смисъла на Закона за пазарите на финансови инструменти. От институцията са инициирали и комуникация с финансовия регулатор на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия (Financial Conduct Authority) за целите на проверка за извършваните дейности от компанията BETL, тъй като към настоящия момент в КФН не са налице данни компанията да е предоставяла инвестиционни услуги или да е извършвала инвестиционни дейности в контекста на пазарите на финансови инструменти.
В началото на тази седмица от МВР заявиха че проверяват случая с BETL, като към онзи момент вече има над 20 подадени сигнала в дирекция "Киберсигурност" и Главна дирекция "Национална полиция" извършва проверка по тях.
Най-вероятно става дума за пирамидална структура, насочена към престъпна дейност, свързана с измами, каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков на пресконференция, проведена във вторник тази седмица.
Компанията BETL ни въвеждаше в заблуда, каза пред БТА в началото на тази седмица представителят й за град Враца Димитър Димитров. По думите му около 30 000 българи са заблудени и подведени от компанията.
/ВЙ/