Преди Коледа не забравяйте благодарности и пожелания за шефа и колегите. С тях прекарвате 1/3 от живота си
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Някои са щастливци - ще имат 13-а заплата или паричен бонус. Други ще получат малък служебен подарък. Трети ще бъдат уважени от ръководството с почерпка на по-пищен или по-скромен коледен купон. Четвърти ще останат само с пожелания от шефа за здраве и успехи. Дано не сте от онези, началникът на които даже за едно "Светли празници" няма да се сети.
Независимо в коя група попадате, от поведението ви зависи как ще ви върви догодина кариерата. Уважението подобрява отношенията.
С неуморна работа сте си заслужили парите или подаръка, но все пак не приемайте, че ви се полагат по право и няма нужда да благодарите. Възпитаните хора намират начин да изразят признателност. На шефа ще му стане приятно да чуе или прочете добрите ви думи.
Припомнете си желязното правило, че не бива нито да разпитвате какво са получили колегите ви, нито да разказвате какво сте получили вие. Често преди празниците отношенията в екипа силно се напрягат именно заради бонусите.
Не коментирайте с колеги и по принцип много или малко е това, което се е откъснало от сърцето на ръководството. Първо, не е изключено някой да съобщи какво сте казали и не е задължително да е това, което наистина сте казали. Второ, в някои компании, дори и успешни, нищо не дават, така че бъдете благодарни.
Ако попадате в онази категория работещи хора, шефовете на които не правят нищо за отбелязване на Коледа и Нова година, поемете инициативата и
с колегите сами си организирайте тържество.
Може просто да се почерпите на работното място по чаша вино. Заслужава си - заедно прекарвате около една трета от живота си. И началника поканете, не се сърдете, че той нищо не се е сетил да направи.
Вътрешноведомствените любезности трябва да завършите в последния работен ден. Отделете време, за да изпратите честитки до всички от екипа.
Най-сърдечно е да е до всеки по отделно и пожеланията ви да звучат лично, като за него. В тях може да проявите и духовитост с мярка.
Ако нямате време или не искате да изпратите лични честитки до шефа и всекиго от колегите, може да минете с една до целия екип.
Постарайте се обаче за посланието. Честитката в никакъв случай не бива да е банална, суховата и формална, сякаш изпълнявате досадно задължение.
Освен задължителните пожелания за здраве и щастие, другите може да са в някаква степен конкретни, като за екипа, но не прекалявайте. Не изброявайте какви успехи трябва да постигнете през 2025 г. Подобно послание може да си позволи шефът, той е длъжен да води и вдъхновява. Ако някой от подчинените му разпрати нещо като програмна реч с годишни бизнес цели, макар и под формата на пожелания, нищо чудно на началника да му се стори, че се мисли за лидер и е хвърлил око на неговия пост.
- Светли празници!
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Признаци, че работохолизмът може да взриви живота ви, се хващат по празници
Синдромът на лъскавото нещо и мъдростта "Това ми е достатъчно" в кариерата
Дали от ума си патите? 7-те най-опасни капана за умния пред успеха в професията
Защо да не блестите пред неуверен шеф
Когато колега си приписва чужди заслуги
10 трезви въпроса за кариерата през 2024-а и още 10 за 2025-а
Защо е вредно да си правите професионална равносметка точно по празници
5 стъпки да оползотворите годишната оценка за работата си и да я обърнете в успех
Миг невнимание на корпоративния коледен купон - цяла година мъки
Мрежата от свои хора иска грижи, за да ви помага за професионален успех
5 правила за успех на коледно парти с делови партньори