Политиката за намаляване на диспропорциите при доходите доведе до още по-големи диспропорции, до още по-голям хаос", заяви пред депутатите служебният финансов министър

„Проектът на Бюджет 2025 г. не е нито бюджет на отчаянието на Петкова или фалшив бюджет, нито е бюджет на измислени приходи и натъкмени цифри, а е опит на служебното правителство с приходни консолидационни мерки, без повишаване на ставките на основните данъци, да бъде постигнат дефицит от 3% от БВП".
Това заяви пред депутатите служебният финансов министър Людмила Петкова. „Бюджет на отчаянието" бе определението за проекта на бившия финансов министър Владислав Горанов в интервю за „24 часа". Числата в него бяха определени като измислени и подвеждащи. След него, бивши финансови министри, финансисти и анализатори , също го определиха като такъв.
Въпреки, че комисията реши да не разглежда проекта на кабинета, близо час и половина, Петкова отговаряше на въпроси и защити параметрите в проектобюджета. "Политиките, отразени в проектобюджета, не са политики на служебното правителство и поради тази причина нито ще ги представям, нито ще ги коментирам. Всъщност те са политики, приети през последните няколко години в условията на политическа нестабилност, предсрочни парламентарни избори и краткосрочни редовни и служебни правителства", заяви Петкова.
Според нея има значителен ръст на разходите за заплати в публичния сектор, предвиден в проектобюджета - около 2 и половина милиарда лева. И бе категорична, че начинът, по който са били увеличавани възнагражденията до този момент е „проблемен" .
"Липсата на цялостна политика по доходите, увеличаване на възнагражденията в средата на годината, без да се финансово обезпечени, както и приетият автоматизъм при увеличението на работната заплата чрез обвързване на възнагражденията в отделни сектори със средна заплата като процент от БВП доведоха до този резултат. Политиката за намаляване на диспропорциите доведе на практика до още по-големи диспропорции, до още по-голям хаос", посочи Петкова.
Тя илюстрира думите си със заложените социални плащания, включително пенсиите, са в размер на 40,5 млрд. лева, което представлява ръст от 5,7 млрд. лева спрямо плана за 2024 г.

Петкова припомни, че служебното правителство е взело решение да не предлага увеличаване на основните данъци и задължителните осигурителни вноски, но да предложи мерки за повишаване събираемостта на приходите както чрез събиране на декларирани, но неплатени данъци и осигуровки, така и от недекларираните такива. Така тя отговори на критиките за предложената данъчна амнистия.
„Така наречената данъчна амнистия може да помогне на приходната част на бюджета, тъй като държавата отписва по давност около 2 млрд. лева годишно неплатени данъци", каза тя. И даде пример с прилагане на тази мярка във Франция, Германия, Гърция, Италия, Белгия, Португалия, САЩ, Канада, Норвегия, Филипините, ЮАР, Русия.
Държавите, които са прилагали данъчна амнистия, са с едни от най-ниските показатели на сивата икономика, каза тя. И припомни, че България е с най-висок дял на сивата икономика в ЕС - от 32%.
„Защо да не бъдат ползвани тези добри практики с доказан ефект, вместо да се увеличава данъчно-осигурителната тежест за граждани и бизнес, попита Петкова.

Основен двигател на сивата икономика у нас е ДДС и недекларираният труд, според доклад на ЕК, хипотетично увеличаване на данъците ще увеличи сивата икономика", попита риторично министърката. Според нея, законовата лихва за забава в размер на основен лихвен процент + 10 пункта е твърде висока у нас, което пречи на бизнеса да погасява данъчните си задължения.
Според Петкова е необходимо преразглеждане на Националния план за възстановяване и устойчивост, тъй като страната ни рискува да не получи плащания по него.
Предложението на "ДПС-Ново начало" за мораториум върху поскъпването на тока за бита от 1 януари, беше отхвърлено от мнозинството в бюджетната комисия, което предизвика скандал в залата, и изявление на лидера му Делян Пеевски.
Преди изслушването на министър Петкова, депутатите от бюджетната комисия решиха, че на днешното си заседание няма да обсъждат проектите за държавен бюджет и за бюджети на общественото осигуряване и здравната каса. От дневния ред отпаднаха и данъчни законопроекти, внесени от служебния кабинет. Ще бъде разгледан специални законопроект, с който правителството предлага да бъдат уредени приходите и разходите на държавата, докато бъде приет бюджетът.
Заседанието продължава