Новият президент на САЩ Доналд Тръмп се закани да наложи по-високи мита върху вноса на китайски превозни средства. Този ход обаче може да се окаже безпредметен, защото администрацията на Байдън в оставка е близо до приемането на закон за забрана на вноса на китайски автомобили и технологии. Това може да представлява значително предизвикателство за местните производители, защото част от технологиите идват именно от Китай. 

Белият дом обяви, че Байдън предприема силни и решителни действия, за да защити Америка от рисковете за националната сигурност, свързани с експлоатацията на свързани вериги за доставка на превозни средства в САЩ. Министерството на търговията финализира правило, което ще забрани продажбата и вноса на хардуерни и софтуерни системи за свързани превозни средства от Китай и Русия.

Белият дом обяви, че Bluetooth, клетъчната, сателитната и Wi-Fi свързаността могат да осигурят на потребителите по-голямо удобство и сигурност, но намесата на чуждестранни конкуренти във веригите за доставки представлява значителна заплаха. Администрацията на Байдън посочи кибершпионажа и хакерските операции на Китай, които продължават да представляват значителна заплаха за критичната инфраструктура и обществената безопасност на САЩ.

Бяха отбелязани скорошни прониквания в комуникационни, енергийни, транспортни и водни системи, за които Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата обвини спонсорирани от държавата хакери от Китай. Правителството е загрижено за масовото събиране на чувствителна информация, включително данни за геолокация, аудио и видео записи и модели на живот. Както показа скорошната атака срещу Tesla Cybertruck, модерните коли събират изобилие от информация и чужди правителства могат да използват това в своя полза.

Софтуерните ограничения ще влязат в сила за моделната година 2027, докато хардуерните през 2030-а.