За да се справите с тях, трябва да им противопоставяте твърдите си принципи

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Мърляч, подлец, егоист, интригант, клюкар - безспорно това са неприятни колеги. Има обаче и наглед положителни, с които е сложно да се работи. Хем има какво да вземете от тях за професионалното си развитие и успех, хем сътрудничеството е истинско изпитание.

Когато сте принудени да работите с труден колега, първо трябва да разберете какъв тип е. Това ви позволява да се справяте много по-ефективно, казва Ник Робинсън, автор на книга за лидерството.

1. Страшният специалист

Той наистина е експерт и все го напомня. Цени компетентността на другите и поставя много високи стандарти при изпълнението на общите задачи. Нужно е да сте отлични в своята работа и да му помагате да си върши добре неговата, иначе става крайно критичен.

Без съмнение сътрудничеството с такъв професионалист ви мотивира, но трябва да взимате от него толкова, колкото ви е от полза, и да не допускате той да ви контролира.

За да се справите с този тип колега, трябва самите вие да станете "страшни", като защитавате границите си, съветва Робинсън.

На практика това означава да си изпълнявате отговорностите на достатъчно високо ниво, но да не позволявате нито той да изисква от вас перфекционизъм, нито вие да се стремите чак пък към съвършенство. Тогава ще губите излишно време и ресурси.

Заявете му в прав текст своя принцип: "Аз съм почтен/а. Не се примирявам с некачествена работа. Но едновременно с това вярвам, че се справям отлично, като се концентрирам върху необходимото качество, а не върху някакво идеално".

Особено внимавайте "страшният специалист" да не се презастрахова, като се опитва да ви накара да правите излишни неща "за всеки случай".

Взимайте полезното от "обратната връзка" за своята работа, но не му позволявайте да е неприятно критичен. Той може да е експерт, но не ви е шеф, нито ментор и няма право да раздава оценки и/или непоискани съвети.

2. Моторът

Той е способен, активен, инициативен, решителен и дърпа напред целия екип. Особено се развихря, когато срещате предизвикателства, и се превръща в неформален лидер. Никак не обича колеги, които не са толкова активни, колкото него.

Когато си сътрудничите с такъв човек, пак се налага да защитите границите си, за да не поемете непосилна работа. Бъдете директни, но позитивни в отказа от допълнително натоварване, препоръчва Робинсън.

Иначе казано, не го отрязвайте грубо, а обяснете защо не можете или не намирате смисъл да правите това или онова.

3. Иноваторът

Той вечно има идеи за промени, с които да улесните общата си работа или да постигнете още по-големи успехи. Супер, но преди да позволите да ви увлече, убедете се, че е предвидил всички възможни последици.

Иноваторите са смели хора, но често са склонни да бъдат прекалени революционери, да поемат рискове, да играят хазартно. Това далеч невинаги води до успех и може да понесете големи щети за кариерата си.

Имате отговорност към себе си, така че внимателно преценете дали да подкрепите иноватора. Дори с цената на презрение от този колега, който ще ви мисли за страхливи, не бива да поемате необмислен риск.

4. Саможертвеният

Той гори в работата и е готов на саможертва, за да постигне екипът успех. Осъжда другите, когато не са склонни на същото.

Вашите собствени принципи обаче не включват саможертва в работата. Понякога се налагат извънредни усилия в извънредни ситуации. Но не може да е често. Тя трябва да е така организирана, че да не изисква саможертви, а устойчив напредък.

Това е правилна нагласа и я обяснете на колегата. Вероятно той няма да ви разбере, защото неговата нагласа включва и мъченичество - чувства се добре, когато прави жертви, за да допринесе за екипния успех. Не толерирайте обаче критики и осъдителни оценки. Неговите принципи не са по-добри от вашите, макар че изглеждат много благородни.

5. Угодливият

Той винаги казва "да", без да се замисля. Страхотно, на пръв поглед изглежда, че много лесно се работи с такъв колега. Присъщата му тенденция да избягва конфликти може да означава, че големи рискове остават неразгледани, предупреждава Ник Робинсън.

Уверете се, че този човек не се съгласява да се заеме със задача, без да има намерения да я изпълни, а само за да ви угоди. Насърчете го да ви каже истинското си мнение, вместо да се стигне до провал.

Имайте предвид, че при неуспех този угодлив колега веднага ще се оправдае с вас пред шефа.

6. Стратегът

Той все има грандиозни планове как целият екип да постига повече. Пак страхотно на пръв поглед, но този колега може да не е положителен, а манипулатор и използвач.

Първо, стратегът може да се отнася към другите като към шахматни фигури, които реди в изпълнение на грандиозен план, обяснява Робинсън. Не позволявайте да прави това с вас, не се оставяйте да бъдете манипулирани и подценени, колкото и положително да е намерението му. Той ви е колега, в екипа трябва да обсъдите въпросната стратегия, да постигнете консенсус по нея и да си разпределите конкретните задачи.

Второ, служителите с нагласа на стратези често разчитат на своите последователи да се справят с детайлите и се опитват да поемат повече контрол, отколкото им се полага по длъжност. Изживяват се като лидери, но в смисъл на началници.

Не позволявайте това - дори стратегията, измислена от колегата, да е брилянтна, отдайте му признание, но не и подчинение. Вие сте равнопоставени, нека всеки да се занимава със задачи по изпълнението на плана, който в крайна сметка целият екип сте оформили.

При това разпределението им трябва да е справедливо. Никой не е длъжен да върши работата на друг, сякаш му плаща за страхотната стратегия.

И не на последно място - уверете се, че не вършите мръсната работа на колегата само за да бъдете захвърлени, когато той трябва да блесне пред шефовете като човека, "измислил и осъществил". Когато се отчитат резултатите, приносът на всекиго от екипа трябва да стане пределно ясен.

----- Кого да си вземете за ментор

Страшният специалист, моторът, иноваторът, стратегът са колеги, от които има какво да научите, ако сте начинаещи или отскоро сте постъпили в този екип. За да приемете някого от тях за свой наставник, е нужно внимателно да прецените не само професионалните, а и човешките му качества.

Той трябва да притежава щедрост на духа, да ви подкрепя активно с думи и действия, да ви поздравява за успеха и да ви помага да се възстановите от поражения.

Ролята на добрия ментор е не само да ви предаде опит, но и да ви накара да извадите всичко, на което сте способни, даже да ви предизвиква да надскочи своите възможности.

Ако смятате, че имате такъв колега, смело го изберете за наставник. Сприятелете се с него и ако е готов да откликва, питайте го, съветвайте се за задачите и идеите си, обсъждайте проблемни ситуации и междуличностни отношения. Ако не прекалявате и не досаждате, когато е крайно зает, той вероятно ще е горд да си има ученик.

Все пак внимавайте - не допускайте да ви превърне в чирак.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как да оползотворите победата, без да се самозабравите

Майсторски зададените въпроси осигуряват влияние и успех

Умното слушане извиква психофеномен - резонанс на позитивност

3 техники за по-добра комуникация и успех в работата

Защо е полезно за професионалния ви успех да си създадете култура на признателност

Топ 5 на най-досадните колеги и как да се отървете от тях

Асистент на шефа - това не звучи гордо, но не го подценявайте

Комплиментът - истината, не цялата истина

И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех

Как да работите с шеф микромениджър, за да напредвате в кариерата