По времето на правителството “Денков-Габриел” били пред подписване на договор в три части

Гърция иска достъп до вода от река Арда за още 60 години. Това стана ясно от изслушването на премиера Росен Желязков в четвъртък в парламента.

“Има ясна позиция, която няма да си позволя да казвам, защото е предмет на преговори с гръцката страна”, лаконичен бе той. И поясни, че ще се търси временно решение, за да се договори цялостно споразумение, като загатна, че въпросът с напояването от река Арда може да се обвърже с други въпроси, но и да се разглежда самостоятелно.

Екоминистърът Манол Генов допълни, че

България няма да дава вода безвъзмездно

Като част от споразумението той посочи електроенергията, която НЕК в определени часове приема от гръцката държава. Количествата от 49 мегаватчаса били доставяни всекидневно в диапазона от 16 до 22 часа. Това покривало потреблението на един средноголям град.

Повече подробности около преговорите с Гърция даде в парламента бившият финансов министър Асен Василев, сега депутат от ПП-ДБ.

По време на управлението на кабинета “Денков-Габриел” била създадена междуведомствена работна група, председателствана от Асен Василев. “След преговорите с Гърция имаше разработен проектодоговор, който предстоеше да мине през финално съгласуване с юридическите екипи и съответните външни министерства”, обясни той. От думите му стана ясно, че срокът в договора бил 60 г. и включвал три части.

“Първата е свързана с водите на река Арда, втората е България да получи достъп за 60 години до пристанище Александруполис с прилежаща икономическа зона. Третата част е за изграждане на магистрала през Маказа от Александруполис до Русе, което е влязло и в плановете на НАТО, и бърза жп връзка от Капитан Андреево към Северна България”, обясни Василев.

Споразумението за водите от Арда между България и Гърция е от 1964 година

Двете държави го подписват като част от репарациите след Втората световна война. В продължение на 60 г. вода се дава за напояване на 20 хиляди хектара. Споразумението е изтекло през юли 2024 г. За да не останат фермерите в Гърция без вода в напоителния сезон, българската страна решила да дава количества до 30 септември 2024 г.