Мениджърите в ритейла са все по-уплашени от обедняването на клиентите

В 3 големи търговски компании у нас държавните органи са направили над 100 проверки през цялата 2024 г., като средно в сектора на търговията всяка фирма е имала по 8 проверки.

Само около една трета от всичките около 450 хиляди търговци в България

не са били посещавани нито веднъж

от контролни органи – НАП, БАБХ, Инспекцията по труда, КЗП или КЗК. Това показва поредното проучване на агенция ЕСТАТ за бизнесклимата в страната в частта му за търговията, съобщи във вторник собственикът на агенцията Иво Желев.

Иво Желев
Иво Желев

Една проверка ангажира средно по двама души в проверяваната фирма, отнема по 17 часа работа на персонала и струва средно по 805 лева, показват данните от анкетата.

Независимо че проверките се увеличават през 2024-а в сравнение с предходната година, с актове за нарушения завършват пак едва 8% от тях. А около 31% приключват с предписание от контролния орган.

Анкетата показва още, че броят на кражбите в магазините е останал същият като през 2023 г., но стойността на откраднатото се увеличава. Ако един търговски обект е бил ощетен от кражби средно с 19 900 лева през 2023-а, през 2024-а сумата вече е 32 600 лв.

Бизнесът като цяло

не може да разчита на държавата

в моменти на криза и липсва стабилност и последователност на законовите инициативи, са други два от изводите в тазгодишното изследване на бизнес климата. Започването на нов бизнес в България пък се възприема все още като голямо предизвикателство, защото административната тежест и бюрокрацията продължават да са силни.

Специално в търговията освен традиционното оплакване от силната конкуренция, мениджърите все повече считат за рисков фактор обедняването на клиентите и спада на жизнения стандарт, показват данните. Това са посочили 28% от анкетираните (виж инфографиките).

Инфлацията също се приема за рисков фактор поне от 18% от анкетираните и това важи особено силно за малките компании в слабо развитите региони.

Състоянието на човешките ресурси все повече занимава ръководителите на търговски фирми. Според Николай Вълканов, председател на Сдружението за модерна търговия, в което членуват всички големи търговски вериги у нас, липсата на достатъчно персонал води до инвестиране във високи технологии. В ритейла има много дейности, които са станали непривлекателни по време на пандемията и за тях все още се намира трудно работна ръка, посочи той.

Изследването на ЕСТАТ например показва, че през 2024 г. средното време за намиране на персонал се е увеличило от предишните 2,9 седмици на 4 седмици. Текучеството също се засилва – през 2023 г. 62% от мениджърите в търговията посочват, че нямат нито един напуснал служител за последната година, но през 2024-а този процент пада на 55.

Въпреки всичко бизнес индексът, който ЕСТАТ изследва още от 2002 година, продължава да е положителен и се повишава в края на 2024 г., като в сферата на търговията

е по-висок от средния за целия бизнес

Търговският сектор у нас генерира 40 млрд. лв. брутна добавена стойност в икономиката, като само в големите търговски вериги има около 50 хиляди наети. Разбивката по сектори пък показва, че на практика индексът в търговията е най-висок след този в IT сектора, подчерта Иво Желев.