Тя действа на съзнателни и подсъзнателни нива, като ви кара максимално да се мобилизирате

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Знаете ги тези български идиоми "Клати си краката", "Седи със скръстени ръце". Но нито миг не ви остава за нещо подобно - всеки ден имате страшно много задачи. Претрупани, едва успявате да ги свършите за законното си работно време от 8 часа. Често се налага и след това да продължите.

Тъкмо за вас е техниката "Домат" за управление на времето, която прилагат много свръхзаети хора и твърдят, че помага.

Освен че има вкусно име, тя е приятна - работите 25 минути и 5 минути "си клатите краката".

И като как тази техника ще ви помогне, при положение че сте пренатоварени с работа? Ами точно с периодичното разтоварване. Като си го осигурявате, вдигате ефективността си, уверяват специалистите. Изпитано е от четири десетилетия.

Pomodoro (домат на италиански) е измислена през 80-те години от италианеца Франческо Чирило. Името няма общо със същността й - идва от формата на часовника, който той използвал да си засича времето. Нашумява и много пъти е проверявана с изследвания дали, как и защо действа.

Неотдавнашно проучване, публикувано в научно списание за когнитивните функции, за пореден път доказва, че "Домат" работи - сесиите от 25 минути съсредоточаване и 5 минути почивка са идеален цикъл за мозъка, защото помагат му да постига максималното. Умът се настройва успешно за последователен труд по една задача, коментира Алехандро Лерас, професор по психология в Университета на Илинойс и един от авторите на проучването.

Техниката действа на различни подсъзнателни и съзнателни нива.

Като знаете, че имате да работите 25 минути, си създавате чувство за неотложност и се мобилизирате, ставате по-продуктивни и по-ефективни.

Същевременно ви мотивира и обещанието за награда - след като работите 25 минути фокусирано, ви очакват 5 минути да правите, каквото си искате. Така вероятността да сте съсредоточени нараства.

"Домат" е проста за прилагане техника, макар че изисква все пак дисциплина.

  1. Направете списък на задачите за деня, като ги класирате по важност и спешност.
  2. Преди да започнете със задачата, върху която трябва да се концентрирате, задайте на таймер 25 минути. Ще работите без разсейване, докато той звънне.
  3. Направете 5 минути почивка, след като звънне.
  4. После повторете техниката "Домат". Ако не сте приключили задачата от предната сесия, продължете. И в този случай има полза, защото отдихът позволява на мозъка да консолидира информацията.
  5. След четири сесии направете почивка от 15 минути.

Психолозите обясняват, че 25 минути са достатъчно дълго време, за да можете да се концентрирате върху една задача. И достатъчно късо, за да не се уморите. С кратки фокусирани "пробези" стигате по-далеч отколкото при часове препускане без почивка, категорични са специалистите.

Изпълнението на големи задачи може и трябва да бъде разделяно на цикли и стъпки, които да се вместват в сравнително къси интервали. Едната причината е, че мозъкът не е в състояние дълго да внимава. Втората е, че успешното завършване на отделен цикъл води до удовлетворение и стимулира човек да се захване със следващия.

Другата тайна е, че рамкира един астрономически час. В "Домат" два пъти по 25 минути работа и два пъти по 5 минути почивка правят 60 минути. По някакъв начин това въздейства благотворно на ума. Може би, защото създава ритъм, влиза в циркадния ритъм, във вътрешния часовник на организма.

Бонус е и че позволява по-лесно да се направи график на работния ден. Структурирането го превръща в по-гладък и по-лесен - не мислите какво следва.

Подредеността е майка на успеха за свръхзаетите хора, а тази техника много допринася за нея.

Полезна е за хора, които обичат да се помайват и да отлагат, особено неприятни задачи. "Домат" създава дисциплина.

Полезна е и за служители, които имат навика да се увличат в работа и да се докарват до прегаряне - сиреч от толкова дълга сесия без почивка, че да станат неефективни от преумора.

Според експертите "Домат" е популярна, защото е приложима за различни професии, длъжности, дейности.

Но все пак може да не е за вас, ако контактувате с клиенти, да речем. Или ако всичките ви задачи изискват да работите концентрирано върху всяка по-дълго от 25 минути и прекъсването ще носи негативи за резултата. Тогава може да опитате вариант 50 минути съсредоточаване и 10 минути почивка - според някои изследвания толкова време за фокусиране е постижимо за повечето хора.

Нищо не ви пречи да опитате тази техника и ако е подходяща за вас, да управлявате по-добре времето си, да използвате по-ефективно енергията си и да постигате професионални успехи.

-------- Как да се справяте с разсейващите фактори

Хората, които прилагат техниката "Домат", признават, че най-голямото предизвикателство е да си осигурят 25 минути концентрация, без никой да ги прекъсва. Но това е едно от достойнствата й - сравнително краткото време, през което повечето служители могат да си позволят да игнорират разсейващите фактори. Ако не сте лекар на спешно повикване, вероятно нищо няма да се случи, ако 25 минути оставите без внимание смартфона си. През този период той нека информира, че ще се свържете при първа възможност.

Най-функционален вариант е да връщате обаждания и да отговаряте на съобщения след края на четирите сесии, преди 15-минутната почивка. Може да планирате в графика си време за това. Но не жертвайте почивката, защото ще снижите способността си за концентрация и ефективността на работата си после.

"Домат" е демократична техника и позволява да нагласите съотношението работа-почивка според индивидуалните си качества и нужди. Но ще е добре да кажете на колегите си, че я прилагате и не бихте искали да ви безпокоят, ако няма пожар.

Може и заедно - т.е. едновременно, да я прилагате. Така ще вдигнете ефективността на целия екип, защото няма да се прекъсвате. Ще си задавате въпроси и ще си обменяте информация в точно определени моменти.

Специалистите уверяват, че много бързо ще се адаптирате и няма сами да се разсейвате. Ще спрете да поглеждате часовника, както вероятно ще правите в началото. Мозъкът ви ще свикне максимално да се концентрира 25 минути и сам да ви алармира, като изминат. Като изтекат пък петте минути за почивка, ще ви става неспокойно, ако продължавате да се размотавате, а не започвате да работите.

Едно от най-добрите качества на мозъка е, че се приспособява, автоматизира навиците и така сам увеличава ефективността си.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Упражнения да впрегнете "Всичко тече, всичко се променя" за професионален успех

И най-умният си е малко прост, или техники да не паднете в капана на самоувереността

10 хитри трика да изпитате нов колега

Защо за успешните хора не е вярна теорията за моркова и тоягата

Професионалният жаргон - перчене, но и знак за принадлежност

Кога психофеноменът "социално доказателство" пречи на професионалния успех

Сменяте мнението си? Не е срамно, интелигентно е и ви печели доверие

"Аз никога не се отказвам" - пристрастие, което проваля кариерата

Как ефектът на съблазнителната примамка помага за успех в работата

5 безотказни техники за убедителност

Преговорите не са битка, но все пак са състезание. Тактики да го спечелите

Техники да се сработвате с шеф педант