С тях ще се мери за колко време се изминават определени километри, за да е ясно дали някой е бързал твърде много
На 294 места из цялата пътна мрежа в България - предимно на магистралите, първокласните и второкласните пътища, има денонощно заснемане на преминаващите коли, което ще послужи за определяне на средна скорост на движение. Това ще даде възможност да се определи дали някой кара с над позволената максимална скорост и да бъде глобен.
Данните вече се предават автоматично на МВР
без човешка намеса и пътната полиция чака само законова възможност, за да започне да връчва актовете.
В началото на тази седмица Българският институт по метрология започва проверка дали многобройните камери на толсистемата, която отчита платена ли е пътната такса за съответното превозно средство, са годни да изчисляват средна скорост. Резултатите ще са ясни след около 2 седмици и по всяка вероятност още в края на април камерите ще получат съответния сертификат.
Ако и депутатите сравнително бързо приемат промените в Закона за движение по пътищата, които въвеждат понятието средна скорост и позволяват налагането на санкции за превишаването ѝ още от лятото има всички изгледи наглите на пътя да бъдат глобявани.
Дори да има дебати в парламента, почти няма вероятност текстовете да не станат действителност – консенсус около тях имаше и в предходния парламент. А и един от първите призиви на премиера Росен Желязков беше всички органи и ведомства у нас да се възползват в максимална степен от техническите възможности на толсистемата.
В България има общо 294 рамки на толсистемата, а установяването на средна скорост става, когато превозното средство се
се засече от две последователно поставени рамки с камери
В действителност те не мерят скорост, а засичат точното време, в което автомобил, камион или автобус е минал. Когато и следващата рамка засече същото превозно средство и се изчислят изминатите километри, се получава средната скорост на движение.
Разстоянията между две рамки са обикновено 20-30 километра, но има и по-големи – по 35 км, както и по-малки. Обичайно те са поставени на места от пътната мрежа, на които има една и съща максимално разрешена скорост. Ако колата влезе със 160 километра в час в такъв участък, но шофьорът се отбие да пие едно кафе и след това пак кара със 160, няма как да бъде хванат за превишение на средната скорост. Затова всеки български шофьор силно би желал да знае къде точно ще се мери средната скорост.
Отговорът е, че тя ще се мери практически навсякъде
Например по магистрала “Тракия” има 21 места със стационарни рамки на толсистемата между София и Бургас.
Те невинаги съвпадат с местата, на които се качват превозните средства на магистралата, защото детелините и пътните възли са много повече.
Ако шофьор излезе от София по “Цариградско шосе” към магистралата, превозното средство се регистрира за първи път на участъка, известен като Черната котка. Следващото място е при Вакарел, което прави около 22 км. Ако е карал с 200 км в час, при Вакарел фишът с глобата е сигурен.

Но ако реши да излезе от София през село Лозен, първото засичане ще е при Вакарел. На това превозно средство средната скорост ще бъде отчетена чак когато отмине отбивката за Ихтиман, където е следващата рамка, а това са приблизително 21 километра след Вакарел.
Следващото място с постоянна рамка е няколко километра след тунела “Траянови врата”, близо до отбивката за Мухово.
Теоретично човек може да кара и с превишена скорост, когато не се намира под стационарна рамка и никой не го заснема. Съответно да шофира внимателно, когато наближи друга рамка и минава под нея. Само че това няма да помогне, защото часовниците са синхронизирани и ако не точно на Вакарел, поне при Ихтиман ще се установи, че е превишил средната скорост.
За да се избегне това, има две възможности. Едната е водачът да слезе от магистралата и да се качи отново на нея от следващото възможно място. Само че това е безсмислено упражнение – трябва да мине по второкласни пътища и със сигурност
ще се забави много повече, отколкото ако се придържа към правилата
Втората възможност е просто да спре и да си почине. Или пък да намали скоростта много под максимално разрешената, така че да компенсира времето до преминаването под следващата рамка.
По магистрала “Хемус”, ако се качи шофьор например през Долни Богров, първата регистрация в системата на толкамерите ще бъде при тунелите.
Следващата е след тях, а там е крайно непрепоръчително да се слиза от магистралата и да се кара по заобиколни пътища.
Важно е да се знае, че в най-новия вариант за промени в закона е предвидено
мястото на нарушението да е втората рамка, където е станало засичането
Това е важно от гледна точка на правоприлагането, тъй като така се определя кой съд е компетентен да разглежда евентуален спор при налагането на глоба.
При магистралите един участък за засичане може да е толкова дълъг, че да попада на административно-териториалния район на няколко съдилища и в случая законът казва, че това ще е съдът, който отговаря за района, в който е втората рамка с камерите, тази, която е установила превишението на средната скорост.
Експеримент хвана само за 6 дни 495 нарушители, от тях можеше да се съберат 104 290 лв.
Разчитат номер добре през деня и през нощта, хващат и автомобили без винетки
Камерите на толсистемата работят с еднаква точност през деня и през нощта. Миналата година на северната скоростна тангента на столицата бе направен експеримент и от снимките, които направиха, се вижда, че номерата на колите са четливи в тъмната и светлата част на денонощието, без да има нужда табелите да се осветяват допълнително.
Експериментът бе в продължение само на 6 денонощия - от 18 до 23 октомври, и то на един малък участък от десетина километра. Резултатите от теста обаче бяха впечатляващи.
Националното толуправление установило, че един автомобил се е движел с рекордната средна скорост от 203 км в час, други 494 са били с над 140 км, при положение че за леките коли максимално разрешената там е 120 км в час. Ако се изчислят всички глоби по сегашния Закон за движението по пътищата, трябваше да бъдат издадени фишове за превишение на скоростта за общо 104 290 лв. Именно това ще стане възможно след промените в закона.
Ако сега шофьор тръгне по булевард “Цариградско шосе” в София от Окръжна болница и кара към Орлов мост през буслентата, ще натрупа пет глоби, защото минава през пет различни камери.
Ако принципът се приложи и по отношение на средната скорост, едно пътуване с много висока скорост от София до Бургас ще означава повече от 20 глоби, защото 21 рамки с камери ще засекат, че той превишава средната скорост.
По друг начин са уредени глобите за липса на винетки. Там принципът е при засичане на пътя собственикът на превозното средство да получи задължението да плати компенсаторна такса от 70 лева. Ако обаче се движи без винетка цяла година, няма да плати 365 компенсаторни такси по 70 лева, а само три.