На 2 април Белият дом обяви налагане на „реципрочни мита" за всички търговски партньори на САЩ. В коментар на това Пекин веднага обяви, че ще представи ответни мерки, за да защити своите правни интереси, съобщи Китайската медийна група.

Ден по-късно редица контрамерки от китайска страна влязоха в сила, включително налагане на 34% мито върху всички внесени от САЩ стоки, официален иск към Съединените щати в рамките на механизма за уреждане на спорове на СТО и включване на редица американски субекти в списъка за контрола на износа. След като новината излезе на бял свят, фючърсите на американските фондови пазари спаднаха рязко. Пазарните анализатори заявиха със загриженост, че ако Вашингтон не промени митническата си политика, икономическият ръст на страната ще се забави значително.

Според анализа, налагането „реципрочни мита" от страна на Съединените щати ще окаже въздействие върху китайската икономика в известна степен в краткосрочен план. Въпреки това, преминавайки през няколко кръга търговски спорове, устойчивостта на китайската икономика значително се увеличава. Освен това непрекъснатото разширяване на китайските търговски партньори също отслабва натиска от допълнителните мита върху китайските продукти. Огромният китайски пазар, с над 1,4 млрд. население, ускорява развитието на нови и качествени производителни сили. Политиката за непрекъснато разширяване към света също е важен фактор. Всички тези елементи представляват ключови предимства на китайската икономика срещу чуждестранни рискове.

Ситуацията през последните години вече е доказала, че налагането на мита от Съединените щати не само не може да разреши търговския дисбаланс, но и ще нанесе удар върху собствената им икономика.

В настоящия свят се задълбочават многополюсността и икономическата глобализация, докато унилатерализмът и протекционизмът не намират място. Вашингтон незабавно трябва да коригира своето грешно поведение и да спре да използва мита като средство за заплаха срещу други страни. В същото време останалите държави трябва да се обединят, за да се противопоставят на хегемонистичните действия на САЩ и да защитят многостранната търговска система. В митническите и търговските войни никога не е имало победител, и това е вечната истина!