Министърът на икономиката на Испания Карлос Куерпо заяви , че ще окаже натиск Европейския съюз да одобри помощ за секторите, които са засегнати от митата на САЩ, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.
Испания миналата седмица бе една от малкото големи икономики, които предложиха конкретни мерки за подпомагане на икономиката срещу новите мита, обявени от САЩ. Мадрид предложи на компаниите си финансов пакет от кредити и пряка помощ на стойност 14,1 млрд. евро.
Американското правителство въведе универсална митническа ставка от минимум 10 процента върху вноса от почти всички търговски партньори на САЩ. Значително по-високи мита ще важат за определени страни в зависимост от търговския дефицит на САЩ с тях, като за ЕС от сряда, 9 април, ще важи ставка от 20 процента. Министрите на страните членки, отговарящи за търговията, се събират днес в Люксембург, за да решат как да отговорят на американските мита. Страните от ЕС ще се опита да сформират единен фронт срещу митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, като вероятно ще бъде одобрен първият набор от целенасочени ответни мерки върху внос от САЩ на стойност до 28 млрд. долара.
По думите на Куерпо министрите от ЕС ще обсъдят списък от продукти, които ще бъдат обхванати от контрамита, в отговор на тарифите, наложени за стоманата, алуминия и автомобилите.
Министърът на търговията на Ирландия Саймън Харис изрази увереност, че сред страните от ЕС има силен консенсус за "спокоен и премерен" отговор на митата на Тръмп.
По думите му действията на ЕС са насочени към създаването на условия, които да накарат администрацията на САЩ да седне на масата за преговори.
Призивът за спокойни и пропорционални действия на ЕС и следването на целта за привличане към преговори бяха повторени и от нидерландския министър на търговията Рейнете Клевер.
"Трябва да запазим спокойствие и да реагираме по начин, който да деескалира ситуацията. Фондовите пазари в момента показват какво ще се случи, ако веднага се насочим към ескалация. Ще бъдем обаче готови да вземем контрамерки, ако е необходимо, за да седнат американците на масата за преговори", каза тя.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек се присъедини към призива за спокойствие и единство. Той подчерта, че ЕС е в добра позиция да отговори на американските мита, но предупреди, че европейските страни не могат да решат този проблем самостоятелно.
По думите му изчисленията на САЩ за митата "са безсмислица".