Може би сте свикнали сте да полагате минимум усилия, за да минете изпита. В кариерата с минимум усилия рядко се постигат максимум резултати
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
На интервю за работа:
- При нас ще трябва да забравите всичко, което сте учили в университета, и да започнете да учите отначало.
- Но аз не съм завършил/а университет...
- О, не сте за нас. Ние търсим хора с висше образование.
Знаете го този виц. За щастие вие имате диплома за висше образование. И работа си намерихте. Е, сега започва истинският живот. Той не е лесен, каквото и да сте си мислили - че лекциите са досадни, че преподавателите са старомодни, че изпитите са трудни, че ужасно ви е писнало от писане на проекти, че искате час по-скоро всичко това да свърши и най-сетне да започнете да правите нещо интересно. И да ви плащат за него.
Няма нужда да забравите какво сте учили в университета. Но понеже вече сте зрели хора, дайте си сметка, че все пак има неща, които трябва да изхвърлите заедно със студентската шапка, препоръчват поведенческите психолози.
Отлагането до последната минута. Признайте си, ако това ви е любим навик. Така си пишехте проектите, така учехте за изпити. В работата не се получава по този начин, защото имате колеги, с които ще трябва да работите в екип, и шеф, който няма да се зарадва да види презентацията миг преди да трябва да я покажете на клиенти. Ако искате да започнете кариерата си успешно, предвидете време за улавяне и оправяне на гафове, за обратна връзка от началника и даже за повторение.
Избирането на лесния път. Може би сте свикнали сте да полагате минимум усилия, за да минете изпита. В кариерата с минимум усилия рядко се постигат максимум резултати. Успешните професионалисти не търсят най-лесния път, защото в такъв случай шансът е ограничен - ставате горе-долу добри изпълнители и нищо повече. Вярно, че ви е рано за големи стъпки, но покажете амбиция, за да ви забележат още в началото.
Зубренето. Лошата новина е, че ученето не свършва с получаването на университетска диплома. Напротив - тепърва започва. И ако за изпитите можеше да поназубрите само това-онова, за да ги минете, вече трябва наистина да учите. Да разбирате, осмисляте, запомняте. Това става с желание, и то голямо.
Купоните. Досега гледахте да отметнете задълженията, за да дойде време за забавления. Те понякога продължаваха до сутринта и после отивахте на лекции. Сега реалността е друга - работният ден е главната част от денонощието. Приемете този факт, приспособете се към него и не забравяйте да спите. Професорът можеше и да се прави, че не забелязва, като дремете. Но шефът ви със сигурност очаква всеки ден да давате най-доброто от себе си.
Тайфата. Ако приятелите ви в момента нямат същите амбиции като вашите - т.е. не им се налага да хвърлят големи усилия, за да успеят в работата, не се колебайте да сте различни от тях. Не е срамно да кажете, че ще работите допълнително, за да се представите добре. Да сте прилежни студенти не изглежда яко, но да сте мързеливи работници изглежда безотговорно за собственото ви бъдеще. Подредете си правилно приоритетите.
Четете утре кое е десетилетието от живота, в което е най-лесното да станете това, което искате.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Лоши навици, които може неусетно да си носите заради родителите даже на работа
Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан
7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща
Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си
Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата
Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа
11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение
Техники да взимате правилни решения
Трикове за чар в делови видеоразговори
Тактики да се справяте с колега подлец
Как да крадете умения и да печелите професионални победи