За осъществяване на дейността си и за издръжка през 2024 г. БНБ е изразходвала 147,979 млн. лв., пише в Годишния отчет на БНБ за 2024 г., публикуван на страницата на централната банка в интернет.

Бюджетът на БНБ е приет от Управителния съвет на банката с Решение 565 от 21 декември 2023 г. Съгласно приетите от УС на БНБ "Вътрешни правила за изготвяне, изпълнение и отчитане на бюджета на БНБ" отчетът за изпълнението на бюджета на банката е изготвен в два раздела "Разходи за издръжка на БНБ" и "Инвестиционна програма".

Изразходваните средства за осъществяване на дейността на банката за миналата година възлизат на 42,3 процента от утвърдения по съответния раздел бюджет за годината, се отбелязва в отчета.

За издръжка на паричното обращение в страната БНБ е извършила разходи в размер на 27,398 млн. лв. за 2024 г., което представлява 14,8 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 18,5 процента от всички разходи за издръжка на банката през отчетния период. В рамките на тези разходи за производство на нови банкноти са изразходвани 5,637 млн. лв., а за отсичане на нови монети - 20,819 млн. лв., от които 9,618 млн. лв. за разменни монети. Във връзка с изпълнението на приетата от УС на БНБ Монетна програма за 2024 г. разходите за отсичане на възпоменателни монети възлязат на 11,201 млн. лв. Извършени са разходи, свързани с обработката на банкноти и монети в размер на 127 000 лв., а разходите за резервни части и ремонт на машините, използвани за обработка на банкнотите и монетите, възлизат на 51 000 лв. За проектиране на нови емисии банкноти и монети са извършени разходи в размер на 66 000 лв. Разходите за наеми на помещенията, ползвани от банката във връзка с извършване на емисионно-касови дейности са 697 000 лв.

През 2024 г. значително беше ускорена подготовката на БНБ за обезпечаване на безпроблемното протичане на процеса по въвеждане на еврото в България и изтегляне на българския лев от обращение, се посочва в годишния отчет на централната банка. През периода се работеше по редица направления, свързани с този процес, включително обезпечаване на необходимите евромонети и евробанкноти; осигуряване на логистична и материална база за процеса на обмяна; привеждане в съответствие на правната рамка; планиране и договаряне на необходимите машини, оборудване и транспортни средства; доработка и развитие на информационните системи; планиране и осигуряване на необходимите човешки ресурси, както и координация с ключови партньори в процеса, отчитат от БНБ.

В отчета се посочва още, че през изминалата година приключи процесът по подготовка за отсичане на българските евромонети и преминаването към тестово отсичане на монети от всеки номинал, като бяха осигурени необходимите монетни заготовки и бяха сключени договори за производство. Осигурени бяха необходимите евробанкноти за първоначалното зареждане, както и за първата година след въвеждане на еврото. Също така беше финализиран процесът по осигуряване на необходимите площи за съхранение по основни локации в страната. Доставена и инсталирана беше голяма част от необходимото специализирано оборудване, машини и техника за касовите центрове и за "Дружество за касови услуги" АД, отбелязват от БНБ. Те добавят, че  за осъществяването на тези процеси  са организирани и проведени редица обществени поръчки и сключени договори и рамкови споразумения.

Според данните в отчета за материали, услуги и амортизация са изразходвани 42,851 млн. лв., което е 58,6 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 29 процента от всички разходи за издръжка на банката през отчетния период.

Разходите за външни услуги възлизат на 23,708 млн. лв., което представлява 62,1 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 16 процента от всички разходи за издръжка на банката през отчетния период. Най-голям дял в тази група заемат разходите за абонаментни такси за поддръжка на софтуерните продукти в размер на 5,411 млн. лв., разходите за системите "Блумбърг", "Ройтерс" и други на стойност 1,748 млн лв., за абонаментни такси за "БОРИКА" АД в размер на 1,263 млн. лв. БНБ е заплатила 1,956 млн. лв. за такси за абонаментно поддържане на техниката. За данък сгради и такса битови отпадъци са изразходвани 1,544 млн. лв. За пощенски, телефонни и телексни услуги са платени 1,268 млн. лв. Разходите за използване на електроенергия са за 1,306 млн. лв., а тези за топлинна енергия и вода - за 147, 323 млн. лв. Банката е изплатила суми по договори за охрана и противопожарен контрол на стойност 4,792 млн. лв. За ремонт на основни сгради през отчетния период са изразходвани 2,408 млн. лв. Разходите за такси по съдебни дела и други правни услуги възлизат на 482 000 лв., а за охрана на труда и специализирано работно облекло - на 251 000 лв. За консултантски услуги са платени 190 000 лв. Направени са разходи за застраховка на сградите и имуществото в размер на 87 000 лв. 

Разходите за персонал, включително за социално и здравно осигуряване на служителите, са в размер на 69,284 млн. лв., което представлява 91,2 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 46,8 процента от всички разходи за издръжка на банката. В тях, спазвайки изискванията на Международния счетоводен стандарт 19 "Доходи на наети лица" БНБ отрази по бюджета си настоящата стойност на задълженията си към персонала за пенсиониране, както и за неизползван платен годишен отпуск общо в размер на 3,910 млн. лв. Разходите за социална дейност възлизат на 2,858 млн. лв., което е 81,9 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 1,9 процента от всички разходи за издръжка на банката през отчетния период. Размерът на другите административни разходи на банката възлезе на 1,807 млн. лв., което е 38,8 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 1,2 процента от всички разходи за издръжка на банката. За командировки в страната са изразходвани 113 000 лв. във връзка с логистиката на паричните средства в касовите подразделения на БНБ и извършване на проверки в тези структурни звена. Разходите за командировки в чужбина, несвързани с участието на БНБ в Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) и в други органи на ЕС, са в размер на 410 000  лв. В изпълнение на годишната програма за повишаване на образованието и професионалната квалификация на служителите на БНБ изразходваните средства за обучение възлязат на 954 000 лв.

БТА припомня, че миналата седмица централната банка съобщи, че е извършила превод в размер на 550 млн. лева към Министерството на финансите в полза на държавния бюджет на България.

Преводът е за сметка на годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година в съответствие със Закона за БНБ.