Тотална забрана на пунктовете за изкупуване на вторични суровини, включително и тези, които търгуват с метали, обмисля екоминистерството. Това е един от вариантите, който ще бъде предложен с останалите министерства през септември и подложен на обществено обсъждане, съобщи министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Нейното ведомство подготвя промяна в закона за управление на отпадъците и една от темите ще е ново регулиране на търговията и пунктовете за изкупуване.
"Повечето не се ползват от гражданите. За сметка на това клошари ограбват контейнерите и предават суровини, за които всеки гражданин е платил екотакса. Основните доставчици на пунктовете за черни и цветни метали пък са крадци на кабели и елементи от инфраструктурата като капаци на шахти и дори жп релси", мотивира се Караджова.
Тотална забрана на пунктовете за вторични суровини имало в Германия, разказа екоминистърът. Според нея ефектът е най-добре развитата система за разделно събиране и рециклиране на отпадъците.
Обсъждат се и варианти да няма изрична законова забрана на тази търговия, но пред нея да се поставят редица изисквания към вида и състоянието на пунктовете и това къде да се разполагат, каза още Караджова. Този вариант щял да бъде използван, ако се окаже, че държавата не е подготвена да забрани търговията.
Проблемът с кражбите на кабели, релси и капаци на шахти не е заради търговците, коментираха обаче от Българската асоциация по рециклиране. Според тях законите са достатъчно строги към легалните търговци. Кражбата на черни и цветни метали е инкриминирана, а с последните промени в Закона за управление на отпадъците от 3 юни бе затегнат режима за изкупуване не само на кабели и проводници, но и на релси, спирачни системи на влаковете и т.н.
Изкупуването им вече става само срещу сертификат за произход, издаден от предприятието, което е собственик и бракува отпадъка. Ако предава физическо лице - то попълва декларация съдържаща данните му, за да е ясно кой носи наказателна отговорност. Търговците пък трябва да водят регистри за покупките, в които всеки продавач се записва с ЕГН и адрес. При нарушения глобите за тях са от 30 хил. лв. до 100 000 лв. при първо нарушение и от 60 000 до 200 000 лв. при повторно, като може да се стигне и до отнемане на лиценза за дейности.
Проблем обаче са нелегалните пунктове, които никой не контролира, обясниха от БАР. През юни от асоциацията по рециклиране обясниха, че са започнали изготвяне на списък с нелицензираните пунктове с отпадъци. Той ще бъде даден на контролните органи. От асоциацията ще поискат засилване на предварителните проверки на кандидатите за лиценз, а при съмнения за нередности да се не издава такъв. Лиценз за търговия с черни и цветни метали имат 2376 пункта. В бизнеса са около 900 фирми. По неофициални данни 80 000 души, предимно роми, се препитавали от този бизнес, чийто годишен оборот е около 1 млрд. лв.
Търговците се проверяват регулярно най-вече от МВР, обясниха от икономическото министерство. При засичане на нарушения се образуват преписки, които се изпращат на министъра на икономиката за определяне на санкции или отнемане на лиценза. От началото на годината без такъв са останали 12 пункта. Издадени са 74 наказателни постановления.
Търговията с отпадъци от метали без лиценз е инкриминирана, но икономическото министерство нямало данни колко са осъдените, въпреки че разполагало с информация за множество такива действия на физически лица.
ВЯРА ИВАНОВА, ВИКТОР ИВАНОВ
Цените скочиха за година
Hа световните борси металите поскъпнаха рекордно през миналата година и това е една от причините да се засили интересът към търговията с тях и съответно кражбите им. На "Лондон метал ексчейндж" медта почти удвои цената си, алуминият скочи с 67%, а цинкът с 30 на сто. От началото на 2010 г. обаче има леко връщане назад, съобщиха вчера от Софийската стокова борса. Например медта в момента се търгува за 7200 долара за тон при 7464 през януари. С около 20% е поскъпнал калаят и с 15 на сто никелът. Нагоре върви цената и на алуминиевата сплав. Тя вече се купува по $ 2210 за тон при $ 1951 през януари.
Според брокерите цените по света в момента се влияят най-силно от търсенето в Китай.
У нас пък пазарът на скрап от черни и цветни метали продължава да се свива и през 2010 г., след като през 2009 г. външнотърговският оборот при черните метали намаля с 264 хил. тона, показват данните на Българската асоциация на металургичната индустрия.
Година по-рано той възлиза на 503 хил. тона. За 2009 г. вносът е предимно от Румъния, а износът - за Турция, Гърция и Македония. Средната цена на износа е 253 долара за тон.
Външнотърговският оборот на медни отпадъци през последните две години нараства, за да се свие през 2009 г. до 31 447 тона. Средната цена на износа е 3609 долара за тон. (24часа)
Искат присъди като за тероризъм
Искаме кражбите от железопътната мрежа да бъдат обявени за тероризъм. Внесли сме предложението за промяна в Наказателния кодекс при министъра на транспорта Александър Цветков, каза вчера шефът на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Милчо Ламбрев.
Според него рядко се крадат релси, тъй като това се забелязва лесно, но обект на посегателство са кабелите на сигнализацията. Това може да доведе до катастрофа, тъй като сигнализацията показва къде е спрял влакът, състоянието на стрелките. Кражба на подобен кабел без малко да сблъска два влака, вкарани един срещу друг на гарата в Горна баня преди по-малко от месец и изправи на нокти 370 пътници. С изкарване извън строя на охранителната система управлението на стрелките минало в ръцете на служителка, която сбъркала посоката.
Ламбрев каза, че не знае в друга държава да има пунктове за изкупуване на метали, а кражбите от релсите са всекидневие. От компанията ни изпратиха статистика, която показва:
За 2008 г. са регистрирани 621 кражби на стойност 849 965 лв. За 2009 г. те са 500 за 496 000 лв. От началото на 2010 г., поради увеличаване на изкупните цени на черни и цветни метали се забелязва ръст на посегателствата на елементи от жп инфраструктурата спрямо предишни години. Към 1 август са извършени 703 кражби за 987 756 лв.
Анализ показва, че проблемните райони са Варна, Плевен, Подуяне, Перник, Видин и Ихтиман. Най-драстична е статистиката за месец юни, през който кражбите възлизат на 205 348 лв. За същия период само за района на Горна Оряховица са регистрирани кражби на обща стойност 108 083 лв.
Написали сме писмо до вътрешния министър Цветан Цветанов, че настояваме за контрол върху пунктовете, казаха пък от ЧЕЗ. Електроразпределителните дружества също пропищяват от кражба на кабели. От компанията ще поискат промяна в Закона за управление на отпадъците през есента, когато започне работа парламентът. Ако не става с контрол, то може да настояваме и за закриване на пунктовете.
16 млн. лв. са загубите на компанията от кражби за последните две години, казаха оттам.
Съоръженията от електроразпределителната мрежа на "Е.он България мрежи" често стават обект на посегателства, съобщават от компанията. През 2009 г. тя е понесла загуби от кражби на съоръжения за 450 000 лв., а за първите 5 месеца на 2010 г. щетите вече възлизат на 290 000 лева. По въздушния електропровод, който захранва квартал Галата във Варна, от началото на годината са регистрирани 7 кражби на медни проводници. Това наложи да се извършат спешни ремонти по съоръжението. Реконструкцията обхваща участък с дължина 7 километра, който преминава през труднопроходими гористи местности и е на стойност 90 000 лева.
Е.он е сигнализирала за случаите подразделенията на Министерството на вътрешните работи. Компанията се обръща към своите клиенти да сигнализират на денонощния й телефон - 0700 161 61, на цената на един градски разговор, на спешния телефон 112 или в най-близкото полицейско управление, ако станат свидетели на подобни криминални деяния.
МАРИЯНА ЖЕЛЕВА
Заводи не смогват с поръчките
Заводите, с които имаме договори за доставка на кабели, едвам смогваха доскоро с поръчките заради кражбите, обясняват от "Виваком". От оператора отчели бум на кражбите през април и май, като двата най-засегнати града били София и Плевен. Пикът за столицата е през април, когато са откраднати близо 50 кабела с различна дължина и цели квартали остават без телефон. От началото на годината в София са задигнати кабели на стойност над 870 000 лв. Разходите по възстановяването им са близо 1 млн. лева, като средно на месец сумата, в зависимост от вида и дължината на самите кабели, варира между 100 000 и 300 000 лева.
През последните месеци обаче, благодарение на съвместните действия с МВР, посегателствата паднали със 70%. Така абонатите, които оставали безтелефон месечно, били сведени до 4300 при 16 хил. преди.
В София от 10 юни до 10 юли имало откраднати 45 кабела на стойност 64 000 лева. Броят на засегнатите абонати е намалял драстично на 2000 души в края на август спрямо 17 000 в началото на юни.
От "Виваком" настояват за безкомпромисни мерки спрямо нелегалната търговия със скрап и намеса на държавата за строга регулация на тази дейност. ВКлючително и ограничаване на броя на пунктовете, за да могата да се контролират. (24часа)